Emin Çölaşan…


İKTİDARI BU GİBİLER SEÇİYOR!
SEVGİLİ okuyuculanm, izleme fırsatınız oluyor mu bilemem. Uğur Dündar’ın Star tv haberlerinde zehir gibi bir muhabir arkadaşımız var. Adı Osman Terkan. Alıyor kamerasını yanına ve İstanbul sokaklannda, özellikle her kesimden insanın yaşayıp gezindiği Eminönü ve çevresinde, sokaktaki vatandaşa ilginç sorular soruyor… Ve insanımızın düzeyini (!) ortaya koyan çok çarpıcı yanıtlar alıyor.
Bunlann bir bölümünü ben de ekranda izledim ve şaşırdım kaldım. Ama hepsini her gün izlemem mümkün değildi. O nedenle, Osman Terkan’a bir ricada bulundum:
“Osman, şu yaşadıklarım ve sana verilen ilginç yanıtları derleyip bana göndersene.”
Sağolsun, Osman Terkan çok ilginç bir derleme yapıp bana gönderdi. İşte onun notlanndan, vatandaşa sorular ve alınan yanıtlardan bir bölümü:
Son günlerde dünyayı sarsan WikiLeaks’in ne olduğu soruluyor. Yanıtlar şöyle: …Kestane cinsi… Beşiktaş’ın yeni transferi futbolcu… Romatizma ilacı… Market adı… Çizgi film kahramanı… İktidar muhalefet atışması… Giyim markası… İlaç… Hastalık… Bilgisayar profesörü… Basketbolcu… Devlet… Sabun markası… Eşofman markası…
Mehmet Haberal kimdir? (Yanıt verenlerin yüzde 70′i bu ismi bilmiyor!)
Haberle ilgili spiker… Yorumcu… Jandarma komutanı… Bakan… Siyasetçi… Gazeteci…
Burhan Kuzu (AKP) ve Süheyl Batum’un (CHP)
kim olduğu soruluyor.
Burhan Kuzu: Türk Malı dizisindeki Abiye’nin kocası… Aynı dizide Erman Kuzu karakteri olan Şafak Sezer… Süheyl Batum: Nejat Uygur’un oğlu
(Süheyl Uygur). Bazdan, bunlann hangi filmde oynadığını sordular.
Cumhurbaşkanımız kimdir? Bir önceki Cumhurbaşkanımız ve ilk Cumhurbaşkanımız kimdir?
Abdullah Gülü bilemeyenler oldu. Ahmet Necdet Sezer’i çoğu bilemedi. Atatürk’ü de çoğu söyleyemedi. İlk Cumhurbaşkanı için Süleyman Demirel diyenler oldu.
TBMM’de kaç milletvekili, kaç senatör var?
Milletvekili için: 360… 20′nin üzerinde… Bin tane vardır…
Senatör sayısı sorulduğunda, Türkiye’de senatör olmadığını bilen sadece iki kişi çıktı. Diğer yanıtlar: 600… Epey çok var… Sayısını bilemiyorum. Senatör olduğunu söyleyene hangi senatörü beğendiği soruldu, “Tayyip Erdoğan” dedi.
• • •
Yedi ayn dizi oyuncusuyla birlikte AKP’li Egemen Bağış in fotoğrafı ahaliye gösterildi. Hemen hepsi, dizi oyunculannı bir çırpıda saydı. Ancak birçok kişi Egemen’i tanımadı. Yanıtlardan bazdan:
Tanıyorum ama çıkaramadım, bir dizide oynuyordu… Bir İstanbul Masah’nda oynayan adam… Ötekileri tanıyorum da bu adamı tanıyamadım… Dizilerde biraz çok oynasın da tanıyalım…
TBMM’de grubu olan kaç parti var?
12… 60… 3… 6… 10… 50-60. (Doğru yanıt dört olacak.)
Meclis’te kaç parti var?
30un üzerinde… 20-30… 18… 28.
Yanıt: Tek parti var, AKP. Soru: Peki CHP, MHP yok mu? Yanıt: Onlar da mı var?
Bir başka yanıt: Meclis’te hükümdar olan sadece Ak Parti var.
Türkiye’de kaç il var? (81)
90… 100′ün üzerinde… 67… 87…

• • •
Bazı siyasetçilerle futbolculann resimleri yan yana konulup ahaliye gösterildi. Futbolcular Arda, Alex, Emre. Siyasetçiler Kemal Kılıçdaroğlu, Devlet Bahçeli, Hüsamettin Cindoruk, Selahattin Demirtaş, Gülten Kışanak.
Hemen herkes futbolculann isimlerini hiç düşünmeden saydı. Siyasetçileri ise pek çok kişi tanımadı. Bazıları Cindoruk için Demirel dedi. Bir kişi Cindoruk’un, geçmişin efsane futbolcusu Lefter olduğunu söyledi. Yine bazıları Bahçeli’nin Cumhurbaşkanı, Kılıçdaroğlu’nun başbakan olduğunu söylediler.
Kulüp başkanlan de TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’in resimleri gösterildi.
Ortalama herkes üç kulüp başkanı Aziz Yıldırım, Adnan Polat ve Yıldırım Demirören’i tanıdı. Aynı kişiler Mehmet Ali Şahin’i bilemediler.
Milli Marşı’mız nedir? Yanıtı pek çok kişi bilemedi.
Bazı yanıtlar şöyle: Türküm doğruyum mu?..
İstiklal Marşı’nın ilk dörtlüğü soruldu, yüzde 80 okuyamadı. Yanlış okuyanlar oldu.
Peki İstiklal Marşının sözlerini kim yazdı? (Mehmet Akif Ersoy)
Atatürk… Fatih Sultan Mehmet… Pek çok kişi bilmediğini söyledi.
• • •
12 Eylül 2010 referandumu niçin yapıldı? Sorulanlardan yandan fazlası referandumda oy kullandığını, ancak referandumun niçin yapıldığını bilmediğini söyledi.
“Askeri düzeni yıkmak için yapıldı” yapıldı diyen birine: “Türkiye’de askeri düzen mi var” diye soruldu. Yanıt: “Bilmiyorum, bana birisi var dedi, ben de oy kullandım.” Öteki yanıtlardan bazılan:
Cumhurbaşkanlığı için oy kullandık… Bize verilen bilgiye göre Türkiye’nin iyi olması için evet dedim… Seçim öncesi nabız yoklaması yapıldı… Ben anlamadım, anlamadan oyladık işte…

Türkiye AB üyesi midir?
Çoğunluk evet dedi. Geçen yıl girdiğimizi zannedenler, birkaç yıl önce girdiğimizi söyleyenler oldu. AB’ye girince Türkiye’de neler değişti sorusuna bazılan iyi değişiklikler olduğunu söyledi. Bir kişi ise Eminönü Meydanı bakın ne güzel oldu, her şey yenilendi dedi.
Son çıkanlan yasa ile Hizbullah ve PKK’lılann tahliyesi iki ayn yerde, Bakırköy ve Eminönü’nde soruldu. Eğitim düzeyi yüksek olan Bakırköy’de birçok kişi kapsamlı ve düzgün açıklama yaparken, Eminönü Meydanı ‘ndaki pek çok kişi durumdan haberdar bile değildi.
• • •
Laiklik, hukuk devleti, sosyal devlet gibi kavramlar soruldu.
Yüzde 80 yanıt veremedi çünkü bilmiyordu.
Beş bakanın isimlerini saymalan istendi.
Yüzde 95 sayamadı. Üç isim sayanların sayısı bile çok azdı. Üniversite öğrencilerinden çoğu da yanıt veremedi. Bir üniversite öğrencisi “Din bakam kimdi, onu hatırlayamadım” dedi.
TBMM nerededir? Bazılan bilemedi, başkentin neresi olduğunu da bilemeyenler oldu. Cumhurbaşkanı kimdir?
Yüzde 70 Tayyip Erdoğan dedi. Bir kişi Faruk Çelik, bir kişi Bülent Annç, bir kişi de Mehmet Ali Şahin dedi.
Ulusal bayramlanmız soruldu. Çoğu 19 Mayıs’ı bilemedi. O günün neden bayram olduğuna ilişkin soruya “Cumhuriyet kuruldu” diye yanıt verdi. Bazılan ulusal bayramlar için Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı dedi. 23 Nisan için Cumhuriyet’in ilanı. 29 Ağustos (!) Kurtuluş Bayramı diyenler oldu. 29 Ekim için gençlik spor bayramı dediler.
Lise iki ve lise üç öğrencileri bile ulusal bayramlanmızı bilemediler. İki kişi de ulusal bayramlar arasında 10 Kasımı saydı.
• • •
Gazeteci arkadaşım Osman Terkan çok ilginç, çok değişik bir iş yapmış. Kendisini kutluyorum. Star Haber’de süregelen bu çalışmasıyla ortalama vatandaşın bilgi ve bilinç düzeyini ortaya çıkarmış olması çok önemlidir.
Unutmayalım, seçimde böyleleri oy verip Tayyipgilleri başımıza getiriyor! Referandumda -bilerek ve anlayarak!-evet oyu veren de bunlar.
Aslında Türkiye’yi bunlar yönetiyor!
Bunlar göbeğini kaşıyan bidon kafalılar mı? Birkaç çuval kömüre, makama nohuta, sıkmabaş muhabbetine oylannı satanlar mı? Asla, kesinlikle değil!..
Bunlar Türkiye Cumhuriyetinin ve hepimizin geleceğini yönlendirip ülkemize “Deri demokrasi” gelmesini sağlayanlar!
Ne kadar gurur duysak azdır!
EMİN ÇÖLAŞAN / SÖZCÜ
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Evrim Teorisi Online

Evrim hakkında herşey...

Virginia Woolf

Herkes kendi geçmişini, kalbiyle bildiği bir kitabın sayfaları gibi kapalı tutar ve dostları sadece onun başlığını okuyabilir.

ODILA BLOGGER by OAS

Turkish Geeks on Life & Politics...

YAŞAMAK ŞAKAYA GELMEZ

Facebook adreslerimiz: http://www.facebook.com/ata.fecob - http://www.facebook.com/pages/fvco/107464239362228

Komeleya Çand û Integrasyon a Kurd Luzern

Kürdischer Kultur und Integrationsverein Luzern/Mythenstrasse7,6003 Luzern

eren@home ~ $

Açık Kaynak, Linux, Programlama Dilleri, Amatör Telsizcilik gibi konular üzerine düşünceler

Ata FE COB

"En büyük yenilgimiz, bir alternatif fikrini kaybetmiş olmamızdır." ___Michael Lebowitz

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

CHP SULTANGAZİ

"Direnme gücü, dünya “evet” sözcüğünü duymak istediğinde 'HAYIR' diyebilme yetisidi" E. Fromm. ________“12 Eylül’de ‘HAYIR’ oyu vererek tokat atın, okyanus ötesinden de duyulsun” KILIÇDAROĞLU

%d blogcu bunu beğendi: