Dikkat!.. 18 Yaşından Büyükler İçin…


DİKKAT: 18 YAŞINDAN BÜYÜKLER İÇİN!
Hiç düşüncelerinizin altını kaldırdığınız olur mu? İçinizin kadim halısının altına neler süpürdüğünüze baktığınız olur mu? Onları ne zaman ve ne sebeple oraya sakladığınızı; sonra neden unuttuğunuzu, unutmaya neden meylettiğinizi bilir misiniz? Düşünüp inandıklarınızın ne kadarının kendinizden başlayıp kendinizde bittiğini, ne kadarının şimdiki ‘kendi’niz ve kendinizin ihtiyaçlarına karşılık geldiğini biliyor musunuz? Hararetle savunduğunuz, uğruna kavga ettiğiniz düşüncelerinizin ne kadarı gerçekten sizin düşünceleriniz, dahası ne kadarı gerçekten ‘düşünce’?
Hayatı, olguları, meseleleri ele alırken ortaya koyduğunuz ve nesnel olduğunu düşündüğünüz fikirleriniz gerçekten öyle mi? Hakkında keskin bir şekilde olumlu veya olumsuz düşündüğünüz insanlar, toplumlar, gruplar, davranış biçimleri, inanışlarla ilgili savunduğunuz görüşlerin kaynağında sadece gerçeklik olduğuna emin misiniz?
Kaynakta bu kadar arı ve salim bir zihin suyu mu var gerçekten de? Suya bulaşmış, suya rengini veren, mahiyetini belirleyen başka şeyler olabilir mi? Emin olduğunuz düşüncelerinizin bir kanaat olduğu noktasında durup geriye dönerek bu kanaati nereden, nasıl, ne zaman, hangi süreçte, hangi süreçle, hangi nedenlerle, hangi korkularla oluşturduğunuza bakmak için  geçmiş fotoğraflarınıza ve aynanıza bakabilir misiniz?
Kimliğinizi oluşturan ve size bir aidiyet vererek koruyan, yücelten, güç ve iktidar veren kendi aileniz, takımınız, partiniz, milliyetiniz yani kalabalık düşünceleriniz yani ortaklaştığınız, paylaştığınız beraber yürüdüğünüz, yalnızlıktan korunduğunuz düşüncelerinizin hepsi sizin mi gerçekten?
Sizi sarıp sarmalayan ve koruyan kalenizin güvenli iç alanını çeviren surlara hiç baktığınız oluyor mu? Düşmandan korurken dışarıyı görmenizi engelleyen; dışarıyı tehlikeli, dışarıdakileri düşman ilan eden şu kalın duvarlardan bahsediyorum. ‘Şey’leri nasıl görmeniz gerektiğini, ‘şey’ler hakkında nasıl düşüneceğinizi ve ne hissetmeniz gerektiğini tarif eden; siz ihtiyaç duydukça bunu yapmaya devam eden – kalabalığınızın oluşturduğu – bu güvenli sur içi alanın ardını görebilecek bir deliğiniz var mı? En azından geceleri kaçıp sonra gizlice döndüğünüz bir delik açabildiniz mi surun saklı bir yerine? Yoksa bir gün ansızın oradan kaçan, bu sefer de başka bir kalenin içine girip önceki kaleyi topyekün yanlışlayan  isyancılara mı karıştınız? Yeni bayrağınızın da bir bayrak, yeni surlarınızın da sur olduğunu görebildiniz mi? Yeni düşünceleriniz yani yeni güvenliğiniz, yeni korkular, yeni öfkeler, yeni düşmanlar, yeni törenler, yeni marşlar mı yarattı yoksa?
Siz öfkenizden yeni bir öfke, korkunuzdan yeni korkular mı yaptınız yoksa? Ama yine bir rozet var sanırım yakanızda! Sizi birleştiren, özgürlüğü sembolize eden – başka rozetler ve başka özgürlüklerle savaşmaya hazır bir bir kılıç gibi olan – rozetinizin sivri ucunun göğsünüze batmaması için yine, yeniden kalın giysiler, zırhlar mı kuşandınız yoksa? Aidiyetinizin aynı zamanda bir tutsaklık olmaması için ne yapsanız, ne yapsalar, ne yapsak, ne yapsam? Seni hem ayrı hem ben, beni hem ayrı hem sen yapan; parçaları olan bir tekliğe nasıl ulaştırabilirim? ____ Cem MUMCU / Cadde…

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Evrim Teorisi Online

Evrim hakkında herşey...

Virginia Woolf

Herkes kendi geçmişini, kalbiyle bildiği bir kitabın sayfaları gibi kapalı tutar ve dostları sadece onun başlığını okuyabilir.

ODILA BLOGGER by OAS

Turkish Geeks on Life & Politics...

YAŞAMAK ŞAKAYA GELMEZ

Facebook adreslerimiz: http://www.facebook.com/ata.fecob - http://www.facebook.com/pages/fvco/107464239362228

Komeleya Çand û Integrasyon a Kurd Luzern

Kürdischer Kultur und Integrationsverein Luzern/Mythenstrasse7,6003 Luzern

eren@home ~ $

Açık Kaynak, Linux, Programlama Dilleri, Amatör Telsizcilik gibi konular üzerine düşünceler

Ata FE COB

"En büyük yenilgimiz, bir alternatif fikrini kaybetmiş olmamızdır." ___Michael Lebowitz

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

CHP SULTANGAZİ

"Direnme gücü, dünya “evet” sözcüğünü duymak istediğinde 'HAYIR' diyebilme yetisidi" E. Fromm. ________“12 Eylül’de ‘HAYIR’ oyu vererek tokat atın, okyanus ötesinden de duyulsun” KILIÇDAROĞLU

%d blogcu bunu beğendi: