Poyrazköy, Anadolu Feneri, Anadolu Kavağı…


Poyrazköy marine ve sahil...Poyrazköy İstanbul Boğazı Anadolu yakasında yer alan yaklaşık 1000 nufüslü bir köydür. Kuzey ve batı kesimi denizle çevrili,güney ve doğu kesimi ormanlıktır.  Kuzey doğusunda Anadolu Feneri köyü, Doğusunda Kaynarca köyü, Güney doğusunda Akbaba köyü ve Güney batısında Anadolu Kavağı yer almaktadır.  Köyün yerleşik alan içersinde üç mevkii bulunmaktadır. Bunlar ortamevkii, güzelcemevkii, deremevkiiden oluşmaktadır.
Poyrazköy denizKöyün tarihi;
Cumhuriyetten önceki tarih kesin olmamakla birlikte boğazlar gümrük müdürü İshak ağanın kayıtlarına göre; Köyde önceleri Cenevizliler daha sonrada Bizanslıların Oturduğu bu yerde insanlar geçimini balıkçılık ve üzüm bağlıklarından sağladıkları bilinmektedir. İshak ağa kayıtlarına göre 1840 yıllarında 16 haneden oluşan köyde 64 insan yaşamaktadır. Çoğunluk Rum kökenlidir ve birkaç tanede Türk vardır.  Az sayıda Türkler arasında Mustafa Süer isimli şahıs resmi İmamdır ve görevi Poyrazköy’e bağlı filburnunda askeri taburdur. Bu tarihten itibaren Karadeniz kökenli vatandaşların köye yerleşmeleri ve çoğalmalarıyla az sayıda Rum kökenli insanlar köyü terk etmişlerdir.
Poyrazköy deniziTarihi itibariyle poyraz kalesi,  gözetleme kulesi,  şimdiki camisi (tadilat görmüştür) ve çeşmesi Osmanlı tarihcisi ve Devlet adamı Cevdet Paşa “Osmanlı Devleti’nin 1774′ten sonra tarihini yazmakla görevli devlet adamı” kayıtlarına göre 1.Abdülhamid döneminde 1774 yılında kaptan-nı deryalığa atanan cezayırlı Hasan Paşa tarafından 1778 yıllarında Fransız mimar baron de tott’a yaptırılmıştır.
Kalesiyle, boğazların kontrolünü sağlamak, Kulesiyle boğazlara giren çıkanı gözetlemek, Camisiyle askerlerin dini vecibelerin yerine getirilmesini sağlamak, Çeşmesiylede burada bulunan askeri taburun temel ihtiyaçlarını karşılamak amaçlanmıştır.
Sık sık gittiğim ve doğasından ve denizinden oldukça keyif aldığım bir sahil kasabası görmenizi mutlaka tavsiye ederim… :)
Saygıyla…
Fotoğraflarımla Poyrazköy…

Önemli Not: Stemizdeki bilgilerin ve Resimlerin tümü ucnoktaaforizma’ya aittir ve izinsiz kullanılması halinde yasal işlem yapılacaktır… 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

  1. Kaan ay
    30/04/2016, 23:25

    Sahiden saklı bir cennetmiş bu köy, görmeye gezmeye deger, Ancak ben yeni keşfettim bu köyü daha henüz villalar Yalılar işgal edememiş hala yeşili dogası sürmekte)))

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Evrim Teorisi Online

Evrim hakkında herşey...

Virginia Woolf

Herkes kendi geçmişini, kalbiyle bildiği bir kitabın sayfaları gibi kapalı tutar ve dostları sadece onun başlığını okuyabilir.

ODILA BLOGGER by OAS

Turkish Geeks on Life & Politics...

YAŞAMAK ŞAKAYA GELMEZ

Facebook adreslerimiz: http://www.facebook.com/ata.fecob - http://www.facebook.com/pages/fvco/107464239362228

Komeleya Çand û Integrasyon a Kurd Luzern

Kürdischer Kultur und Integrationsverein Luzern/Mythenstrasse7,6003 Luzern

eren@home ~ $

Açık Kaynak, Linux, Programlama Dilleri, Amatör Telsizcilik gibi konular üzerine düşünceler

Ata FE COB

"En büyük yenilgimiz, bir alternatif fikrini kaybetmiş olmamızdır." ___Michael Lebowitz

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

CHP SULTANGAZİ

"Direnme gücü, dünya “evet” sözcüğünü duymak istediğinde 'HAYIR' diyebilme yetisidi" E. Fromm. ________“12 Eylül’de ‘HAYIR’ oyu vererek tokat atın, okyanus ötesinden de duyulsun” KILIÇDAROĞLU

%d blogcu bunu beğendi: