Cep Telefonları ve Sağlık “Disconnet”…


Cep telefonu ve saglikDr. Davis’in asıl ünü, toplumu bilgilendirici, çevre ve halk sağlığı sorunlarına dikkat çeken popüler bilim kitapları yazmasından ileri gelir. Bu kitapların ilki 2002 yılında Ulusal Kitap Ödülü’ne (National Book Award) aday olduğu When Smoke Ran Like Water”, ikincisi 2007 yılında yayımladığı “The Secret History of the War on Cancer” isimli kitaplardır.
Son kitabı Disconnect” yani “bağlantıyı kes” ismini taşıyor ve cep telefonlarının zararlı etkilerini ve cep telefonu sektörünü konu alıyor.
CBT’nin devamlı okuyucuları anımsarlar. CBT geçen aylarda Türk basınında ilk kez “Cellphones and Brain Tumors, 15 Reasons for Concern, isimli raporun geniş bir özetini yayımlamıştı. Yani, “cep telefonları ve beyin tümörleri, dikkate almak için 15 neden”. Raporu yayımlayanlar “International Electromagnetic Field (EMF) Collaborative group” (Uluslararası Elektromanyetik Alan Çalışma Grubu) isimli bir topluluktu. Rapor net bir biçimde cep telefonları ile kanser arasındaki ilişkiye işaret etmekteydi. “Disconnect” ise cep telefonlarının zararlarını ortaya koyan popüler bir bilim kitabıdır.
Ülkemizde görsel ve yazılı medya, “reklam gelirlerini kaybetme” korkusundan olsa gerek, cep telefonlarının olumsuz etkilerine vurgu yapan bilimsel çalışmalara pek az yer veriyor.
Biz ne kadar biraz sağır kalsak da günümüzde birçok ülke cep telefonları ile ilişkili olarak önemli düzenlemelerin eşiğinde. Fransa, İngiltere, Kanada, Hindistan, Rusya, Almanya, Finlandiya, Belçika ve İsrail çocuklara cep telefonu kullanımında sınırlamalar getirmeye hazırlanıyor.
Dikkat ederseniz bu listede ABD’nin ismi yok.
Acaba ABD neden bu konuda duyarsız? Devra’nın kitabı bu sorunun da yanıtlarını arıyor. Kitap, kapalı kapılar arkasında kalan cep telefonu hikâyeleri anlatıyor, cep telefonu sektörü ile sigara sektörünün çalışma biçimindeki benzerlikleri gözler önüne sermeye çalışıyor. Davis’e kalırsa cep telefonları için “küresel bir alarm durumu” söz konusu olmalı ve ülkeler ciddi bir işbirliği yapmalı. Ancak yazar böyle bir işbirliğini mümkün görmüyor. Çünkü bu işbirliği saglik ve cep telefonucesaret gerektiriyor. Ona göre cep telefonu üreticileri cep telefonunun zararlarını dile getiren bilim insanlarını karalamakta, cep telefonunun zararlarını dile getirenlere karşı savaş açmakta. Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) içinde bile son derece etkin bir lobileri var.
“Disconnect”te altı çizilen kimi noktalar önemli: Örneğin Sigorta şirketleri cep telefonu firmalarına sigorta hizmeti vermeyi reddediyor, nedeni ise ileride cep telefonu mağdurlarının açacağı tazminat davaları ile baş edemeyeceklerini düşünmeleridir.
Davis kitabında insan beyninin 25 yaşına kadar gelişimine devam ettiğini ve bu yaşa kadar geçen sürede cep telefonuna bağlı oluşan yoğun elektromanyetik dalgaların beyin üzerine olumsuz etkilerinin kaçınılmaz olduğunu vurguluyor. Gerçekten de son araştırmalar, radyo dalgalarının normal hücrenin gelişim ve çoğalması üzerine olumsuz etki yaptığını gösteriyor. Rus bilimcilerin 5-12 yaş grubu çocuklar üzerindeki araştırması, cep telefonu kullanan çocukların kullanmayanlara göre dikkat dağınıklığı ve öğrenme zorlukları yaşadıklarını gösteriyor.
Avrupa Birliği destekli ve 4 milyon dolar harcanarak gerçekleştirilen REFLEX çalışmasının resmi sonuçları, cep telefonları ile kanser oluşumu arasındaki ilişkiyi net gösteremedi. Ancak çalışmaya katılan Alman araştırmacı Dr. Adkofer, radyo dalgalarının normal hücre fonksiyonlarını bozduğunu belirtiyor. Bu saptama, 3G telefonlarının diğerlerine göre çok daha ciddi sağlık sorunları yaratabileceğinin de bir göstergesi. Bu sonuçlar elbette laboratuvar şartlarında ve hücre dizileri üzerindeki çalışmalardan elde edildi. Bu etki hayvan ve insan üzerinde gösterilirse, ciddi bir sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Davis “Disconnect” isimli kitabında diyor ki; “Ambulans aramak için kullandığınız cep telefonu aslında ambulans aramanızın temel nedeni olabilir.
“Disconnect” Türkçeye kazandırılması gerekli bir kitap. Bakalım bu işe kalkışacak yürekli bir yayıncı ortaya çıkabilecek mi?
Bekleyip göreceğiz…
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Evrim Teorisi Online

Evrim hakkında herşey...

Virginia Woolf

Herkes kendi geçmişini, kalbiyle bildiği bir kitabın sayfaları gibi kapalı tutar ve dostları sadece onun başlığını okuyabilir.

ODILA BLOGGER by OAS

Turkish Geeks on Life & Politics...

YAŞAMAK ŞAKAYA GELMEZ

Facebook adreslerimiz: http://www.facebook.com/ata.fecob - http://www.facebook.com/pages/fvco/107464239362228

Komeleya Çand û Integrasyon a Kurd Luzern

Kürdischer Kultur und Integrationsverein Luzern/Mythenstrasse7,6003 Luzern

eren@home ~ $

Açık Kaynak, Linux, Programlama Dilleri, Amatör Telsizcilik gibi konular üzerine düşünceler

Ata FE COB

"En büyük yenilgimiz, bir alternatif fikrini kaybetmiş olmamızdır." ___Michael Lebowitz

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

CHP SULTANGAZİ

"Direnme gücü, dünya “evet” sözcüğünü duymak istediğinde 'HAYIR' diyebilme yetisidi" E. Fromm. ________“12 Eylül’de ‘HAYIR’ oyu vererek tokat atın, okyanus ötesinden de duyulsun” KILIÇDAROĞLU

%d blogcu bunu beğendi: