Başarı sizi bulur…


Başarıyı, en son tadına bakılacak yiyecek, saklanacak bir obje olarak görmemeliyiz. O, her an elimizi uzatıp, alacağımız kadar yakınımızda… Ancak, hedef hakkında daha gerçekçi bir beklentiyi nasıl oluşturacağınıza bakmakta fayda var. Bunu planlamamız gerekir.
 
Takvimimizi işaretlemeden önce plan yapın: Oturun, hedefe nasıl ulaşacağınızı tam olarak belirleyin. Bütün adımları tespit edin, hali hazırda hangi kaynaklara sahip olduğunuzu ve hangilerine ihtiyaç duyduğunuzu yazın. Sonra, her bir adımı tamamlamak için yapılacak tek tahminden daha doğru olacaktır. Çünkü daha küçük eylem öğelerini değerlendiriyor olacaksınız.Çevrenizde hedefe ulaşmış örnek insanları seçin, gözlemleyin. Onlara başarı hakkında sorular sorun, başarıya ulaşmanın ne kadar sürdüğünü ve kendi tahminlerinin ne olduğunu sorun. Hangi engellerle karşılaştılar, süreç içinde ne kadar sürpriz olaylar yaşadılar, sonuçta neler hissettiler, yaşamlarına ne katmışlar?

Elinizdeki sıkı ama esnek planla birlikte küçük ya da büyük, önünüze çıkabilecek potansiyel engellerin listesini düşünerek birkaç gün ayırın, düşünün ve yazın. Sezgilere aykırı mı? Çok mu olumsuz? Sanmıyorum, bu planlamanın uzantısıdır, size zaman kazandırabilir. Sizi neyin yavaşlatabileceğini düşünmek bu engelleri aşmak için hazırlanmanıza yardım eder ve böylece hızlı destek almanızı sağlar. Bir engelin sebep olduğu ortalama gecikme süresini bulun ve bunu zaman tahminlerinizin içine dahil edin.

Bu adımları izleyerek hayalleriniz gerçeğe dönüştürmek için gerekli esas işe odaklanmanıza katkı sağlar. Neleri başarabileceğinize dair gerçekçi anlayışa sahip olduğunuzda başarıyı oluşturma sürecinin her adımından daha çok zevk alacaksınız. Hedeflerinize ulaştığınızda, kazandığınız başarının beklemekten daha fazlasına değdiğini göreceksiniz. Bu sizin hakkınız zaten…

Psikolok Dr. Işın AKI

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Evrim Teorisi Online

Evrim hakkında herşey...

Virginia Woolf

Herkes kendi geçmişini, kalbiyle bildiği bir kitabın sayfaları gibi kapalı tutar ve dostları sadece onun başlığını okuyabilir.

ODILA BLOGGER by OAS

Turkish Geeks on Life & Politics...

YAŞAMAK ŞAKAYA GELMEZ

Facebook adreslerimiz: http://www.facebook.com/ata.fecob - http://www.facebook.com/pages/fvco/107464239362228

Komeleya Çand û Integrasyon a Kurd Luzern

Kürdischer Kultur und Integrationsverein Luzern/Mythenstrasse7,6003 Luzern

eren@home ~ $

Açık Kaynak, Linux, Programlama Dilleri, Amatör Telsizcilik gibi konular üzerine düşünceler

Ata FE COB

"En büyük yenilgimiz, bir alternatif fikrini kaybetmiş olmamızdır." ___Michael Lebowitz

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

CHP SULTANGAZİ

"Direnme gücü, dünya “evet” sözcüğünü duymak istediğinde 'HAYIR' diyebilme yetisidi" E. Fromm. ________“12 Eylül’de ‘HAYIR’ oyu vererek tokat atın, okyanus ötesinden de duyulsun” KILIÇDAROĞLU

%d blogcu bunu beğendi: