Ortadoğu’da Savaşamı Sürükleyiniyoruz…


Ortadoğu savaşlarıDürüstlük pahalı bir mülktür ucuz insanlarda bulunmaz
Her şeyden önce dürüst ve eğitimli bireyler olmak, yıllara mal olacak bir mücadeleden sonra ancak bu toplumu onurlu-haysiyetli-şerefli bir konuma getirebilir.
Cehaletten doğan çürümüşlük dizboyu toplumda ve bu durum bilinçli bireyleri doğası gereği korkutuyor. Ülkemizde sosyo-kültürel yaşantının pervasızca törpülendiği, her şeyin yasak-günah diye toplumsal baskılarla dayatıldığı günümüz Türkiyesinde maalesef sadece üniversite bitirmek yüksek mastırlar yapmak da bir fayda sağlamıyor.
Halkta dolayısıyla ailede oluşmayan, nesillere çekirdekten veril(e)meyen dürüst, ahlaklı ve erdemli olma faziletleri çocukların sadece kariyere ve paraya odaklı hırsla tek yönlü eğitim çerçevesinden yetersiz yetişmelerine sebep oluyor ve insanı insan yapan faziletlerden mahrum böyle yetiştirilen nesillerde yetişkinlik çağında sonradan sokma “adamlık” da ne yazık ki iğreti duruyor!..
Günümüzde yurttaşlık bilincinden yoksun yönetim kademesinden kaynaklanan zaafların (bilinçli ya da bilinçsiz) yol açtığı keşmekeş ortamında ülkenin nasıl batağa götürüldüğü malum!
Ülkede çöreklenen zihniyet hedeflediği “Yeni Rejimin” alt yapısına “Yeni Burjuva” yaratma yolunda tüm kültürel ve toplumsal değerleri linç ederek, acımasızca hedefine ilerliyor. Devletin ve milletin esarete sürüklendiği, meçhule giden bu yolda kardeş-komşu bellediğimiz birçok İslam ülkesine karşı da Türkiye savaş açmanın eşiğine getiriliyor. Bu çok vahim bir süreçtir ve esaret ağır bedeller ödettirir, bir an önce önlem alınmazsa bu coğrafya çok uzun yıllar dayanılmaz acılar çekecektir.  
Bir mıh bir nalın, bir nal bir atın, bir at bir süvarinin, bir süvaride bir muharebenin kaybedilmesi demektir…
Dürüst ve eğitimli bireylerin hüküm sürdüğü topluma erişme yolunda önce kendimizden başlayacağız…
İnsanları kandırmayacağız, adam kayırmayacağız, akraba ve hemşericilik faaliyetlerini kesinlikle hurafe kafalara terk edeceğiz, çevremize örnek olacağız, birey olmanın bilincinde erdemi, ahlakı ve yurttaşlığı içselleştirecek ve çevremize yansıtacağız, çalışkan ve azimli olmaya gayret edeceğiz, girdiğimiz toplumda yer dolduran değil ayrılınca yeri doldurulamayan olacağız, örs isek sabit durmanın bilincinde olacak, çekiç isek ne zaman vurulacağını bileceğiz, açıkçası ilerlemenin, gelişmenin aydınlamanın gerektirdiği devrimci ruhuna erişeceğiz, bırakın siyaset kendi içinde cebelleşmeye devam etsin biz kendi rotamızı kendimiz çizerek umutla yeni ufuklara yelken açacağız…
Unutmayın: “Gideceği limanı bilmeyene hiçbir rüzgârdan fayda gelmez”!
Bu bağlamda yurttaşlık bilincindeki her bireye söz hakkı tanıyacak, herkesin katılımıyla ortaya getirilen eleştiri ve çözüm önerilerine objektif bakış açısıyla yaklaşacağız. Zaman duygusallaşma ve öfkelenme zamanı değil, diyalog zamanıdır. Zaman bilinç ve özgüvenle donatılmanın, ölçüp biçmenin, içimizdeki enerjiyi doğru ve yerinde kullanmanın zamanıdır.
Dürüst ve eğitimli toplum yüksek meziyetli, erdemli, azimli ve yüksek ahlaklı yöneticileri gerektirir:
Her kavim hak ettiği şekilde yönetilir!sözü böyle bir şey olsa gerek.

______Rasih Mercan/Odatv.com

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Evrim Teorisi Online

Evrim hakkında herşey...

Virginia Woolf

Herkes kendi geçmişini, kalbiyle bildiği bir kitabın sayfaları gibi kapalı tutar ve dostları sadece onun başlığını okuyabilir.

ODILA BLOGGER by OAS

Turkish Geeks on Life & Politics...

YAŞAMAK ŞAKAYA GELMEZ

Facebook adreslerimiz: http://www.facebook.com/ata.fecob - http://www.facebook.com/pages/fvco/107464239362228

Komeleya Çand û Integrasyon a Kurd Luzern

Kürdischer Kultur und Integrationsverein Luzern/Mythenstrasse7,6003 Luzern

eren@home ~ $

Açık Kaynak, Linux, Programlama Dilleri, Amatör Telsizcilik gibi konular üzerine düşünceler

Ata FE COB

"En büyük yenilgimiz, bir alternatif fikrini kaybetmiş olmamızdır." ___Michael Lebowitz

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

CHP SULTANGAZİ

"Direnme gücü, dünya “evet” sözcüğünü duymak istediğinde 'HAYIR' diyebilme yetisidi" E. Fromm. ________“12 Eylül’de ‘HAYIR’ oyu vererek tokat atın, okyanus ötesinden de duyulsun” KILIÇDAROĞLU

%d blogcu bunu beğendi: