Değerlendirme -II-


– Değerlendirme -II-
Halkoylamasından sonra gazetelerde yer alan üç renkli haritalar siyaset bilimi metodolojisi açısından yanlıştır, aldatıcıdır. Hayır oyunun yüzde 45’i geçtiği birçok il, haritada evet gibi gösterilmiştir. Bu doğru değildir. Hayır oyları bütün Türkiye’ye dağılmıştır. Bu nedenle sosyolojik bölünme söylemi yanıltıcıdır.
Dünkü yazımızda 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan halkoylamasının siyasal açıdan genel değerlendirilmesi yapılmış, rakamsal yorumlara geçilmişti.
Bu yazımızda rakamsal değerlendirmeler sürdürülecek, özellikle bütün gazetelerde yer alan üç renkli haritalar üzerinde durulacaktır.
Üç renkli haritalar
Halkoylamasından sonra gazetelerde yer alan üç renkli haritalar siyaset bilimi metodolojisi açısından yanlıştır, aldatıcıdır.
Kıyılar kırmızı, geri kalan mavi, güneydoğu sarı, siyaset sosyolojisi açısından vahim hatalar yaratır. Çok çarpıcı bir örnek verelim: Aşağıdaki illerde hayır oranları şöyledir:
Burdur, yüzde 47 Hayır; Isparta, yüzde 42 Hayır; Kırşehir, yüzde 41.48 Hayır; Bartın, yüzde 44.04 Hayır; Iğdır, yüzde 46.05 Hayır; Yalova, yüzde 48.8 Hayır; Osmaniye, yüzde 46.57 Hayır.
Şimdi bu iller Evet oyu vermiş gibi mavi renge boyanmıştır.
Evet vermiş gibi gösterilmiştir. Oysa bu illerde, Evet-Hayır arasındaki fark yüzde 2 ile yüzde 8 arasında oynamaktadır. Yani Hayırlar Evetlere çok yakındır. O nedenle haritada o illeri Evet olarak göstermek yanıltıcıdır.
Karşıt, çarpıcı örnek Manisadır. Bu ilde hayırlar yüzde 50.3, Evet yüzde 49.7 oranlarındadır. O nedenle ManisaHayırolarak göstermek de yanlıştır.
Bu siyasal analiz inceliğini Cumhuriyet gazetesi yakaladı ve pazar günü (19.09.2010) gerçekçi bir oy dağılımı haritası yayımladı.
Aslında illeri şöyle sıralamak daha doğru oldu:
Hayır oylarının yüzde 30-40 düzeyinde olduğu iller: Bu grup 21 tane ve Evet oylarının yoğun olduğu: Afyon, Bolu, Çorum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Kars, Kastamonu, Kocaeli, Nevşehir, Niğde, Ordu, Sakarya, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon, Karaman, Kırıkkale, Karabük, Kilis gibi illeri kapsamaktadır. Bu illerde Hayıroylarının yüzde 30-40 bandında oluşması son derece önemlidir.
Bir başka gruplama Hayıroylarının yüzde 41 ile yüzde 50 düzeyinde olduğu illerdir. Onlar da Amasya (41.32), Ankara (45.98) Artvin (49.8), Ardahan (45), Burdur (47.61), Bursa (43.64), Isparta (42.51), İstanbul (45.14), Kırşehir (41.48), Bartın (44.64), Ardahan (45), Iğdır (46), Yalova (48.8), Osmaniye (46.57), Zonguldaktır (49.95) .
Kuşkusuz bir diğer gruplamaHayıroylarının yüzde 50yi aştığı illerdir:
Adana (56.2), Antalya (56.6), Aydın (63.5), Balıkesir (51.6), Bilecik (50.4), Çanakkale (59.3), Denizli (53.6), Edirne (73.1), Eskişehir (53.8), Hatay (50.7), Mersin (562.4), İzmir (63.5), Kırklareli (74.2), Manisa (50.3), Muğla (69.02), Tekirdağ (65.3), Tunceli (81.2), Uşak (50.22).
Bu tablo, Türkiyenin üç renkli bir haritaya bölünmediğini gösterir. Bu tablo aynı zamanda hayır oylarının bütün Türkiyeye yayıldığını gösterir.
Referanduma karşı boykotun belirgin olarak uygulandığı Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Muş, Şırnak, Van, Hakkâri dahil, Hayır” oyları, bütün illerde belirli oranlarda vardır. Bu da bütün Türkiyede ciddi bir muhalefet potansiyelini gösteriyor.
Bu sonuçlara bakarak, Türkiyenin üçe ayrıştığını belirten yazı yazanlar aslında kolaycı yaklaşımlar sergiliyorlar. Ancak gazetemizde Deniz Kavukçuoğlu, Bir Başka Açıdan Referandum Sonuçları(15.9.2010 ve 19.09.2010), Erol Tuncer (19.09.2010) ve Radikalde Ali Eşref Turan, (14.09.2010), Hürriyette Mehmet Y. Yılmaz (14.09.2010) bu noktalara daha gerçekçi olarak yaklaştılar.
İstanbul’un rengi
Referandum sonuçları aslında İstanbul için de çok çarpıcıdır ve İstanbulun özellikle ilçeler bazında ele alınması teker-teker incelenmesi gerekir.
9 milyonu aşan seçmen kitlesiyle İstanbul tek başına, tüm Türkiyedeki seçmenin yüzde 20sine yakınını kapsıyor. Bu nedenle başlı başına ele alınıp incelenmesi ve siyasal analize tabi tutulması gerekir. Örneğin:
Sağ seçmenin çoğunlukta olduğu Fatih ilçesinde yüzde 42, Eyüp ilçesinde yüzde 47, Üsküdarda yüzde 46, Beykozda yüzde 41, Bayrampaşada yüzde 44, B.Çekmecede yüzde 53, K.Çekmecede yüzde 49, Zeytinburnunda yüzde 41 hayır oyu çıkması son derece önemlidir.
Önceki seçimlerde bu ilçeler sağın, özellikle AKP’nin oy depolarıydı. Bu hususları özetlersek:
1- Bütün gazetelerde yer alan üç renkli haritalar siyaset bilimi açısından yanıltıcıdır.
2- Düşünülenin aksine hayır oyları bütün illerde vardır ve yaygındır.
3- Toplam seçmenin yüzde 20’sine yaklaşan oy potansiyeline sahip İstanbul ilçe bazında özel olarak değerlendirilmelidir. Çünkü geleneksel olarak sağ kesime oy veren örneğin, Fatih ilçesinde hayır oyu yüzde 42, Üsküdar’da yüzde 46 ve Eyüp’te yüzde 47’ye yükselmiştir.
4- Sadece İstanbul’da değil, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Adana, Hatay, Gaziantep gibi büyük illerde ilçe bazında rakamsal değerlendirmeler yapılmadır.
Seçim AKP için ‘çantada keklik’ değil
Bu analizler, AKPnin önümüzdeki genel seçimde rahat olamayacağını gösteren önemli kanıtlardır.
Önümüzdeki seçimler yandaş yazarların ileriye sürdüğü gibi AKP için adetaçantada keklikdeğildir. Bana göre, eğer muhalefet partileri bundan sonrasını iyi değerlendirirlerse, önümüzdeki seçim sonuçları AKP dışında bir koalisyon göstermektedir.
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Evrim Teorisi Online

Evrim hakkında herşey...

Virginia Woolf

Herkes kendi geçmişini, kalbiyle bildiği bir kitabın sayfaları gibi kapalı tutar ve dostları sadece onun başlığını okuyabilir.

ODILA BLOGGER by OAS

Turkish Geeks on Life & Politics...

YAŞAMAK ŞAKAYA GELMEZ

Facebook adreslerimiz: http://www.facebook.com/ata.fecob - http://www.facebook.com/pages/fvco/107464239362228

Komeleya Çand û Integrasyon a Kurd Luzern

Kürdischer Kultur und Integrationsverein Luzern/Mythenstrasse7,6003 Luzern

eren@home ~ $

Açık Kaynak, Linux, Programlama Dilleri, Amatör Telsizcilik gibi konular üzerine düşünceler

Ata FE COB

"En büyük yenilgimiz, bir alternatif fikrini kaybetmiş olmamızdır." ___Michael Lebowitz

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

CHP SULTANGAZİ

"Direnme gücü, dünya “evet” sözcüğünü duymak istediğinde 'HAYIR' diyebilme yetisidi" E. Fromm. ________“12 Eylül’de ‘HAYIR’ oyu vererek tokat atın, okyanus ötesinden de duyulsun” KILIÇDAROĞLU

%d blogcu bunu beğendi: