İslam ve Siyaset…


İslam ve Siyaset
İslamiyetin özünde haksızlığa başkaldırı, adil bir düzene ulaşma, dayanışma ve özveri vardır. Ancak İslam, özünü toplumsal yaşama yansıtamamış, adil düzene ulaşma, bir özlem olarak kalmıştır. Bunun en önemli nedenlerinin başında İslamiyetin siyasi amaçlara alet edilmesi, dinin istismar edilmesi geliyor. Dört halife döneminden sonra hanedanlar dönemiyle birlikte, Emevi ve Abbasi hanedanları dönemlerinde İslam, siyasi otoriteyi sağlayıcı, güçlendirici bir araç olarak kullanılmaya başlanılmıştır. Siyasi otoriteyi ele geçirenlerin, kendi istekleri doğrultusunda hareket edecek ulema bulmaları; karşı çıkanları yine din adına yok etmeleri sorun olmamıştır, olmamaktadır.
İslam, iç siyasal otoritenin dayanağı, baskı aracı olarak kullanılırken emperyal güçler XIX’uncu yüzyılda İslam dünyasını denetim altına almak için dinden yararlanabileceklerini sezinlemiş, bu hedefe yönelik politikalarını uygulamaya koymuşlardır. İslam dünyasının büyük bölümünün günümüzde emperyal güçlerin denetiminde olduğu ve emperyal güçlerin bunu yerli işbirlikçilerle, dini temellere dayanarak gerçekleştirdikleri gözlemlenmektedir.
***
SSCB’nin varolduğu dönemde, İslamiyeti kalkan kullanarak SSCB çevresini yeşil kuşakla kuşatan emperyal güçler, günümüzde Büyük Ortadoğu ya da Genişletilmiş Ortadoğu projesini gerçekleştirmek için yine İslamı kullanmakta; yerli taşeronlar aracılığı ile kendi istekleri doğrultusunda hareket edecek yönetimler oluşturmakta, oluşturmaya çalışmaktadırlar. Demokrasi, insan hakları, globalleşme sloganları, söylemleri altında, kendi projeleri için engel oluşturabilecek yönetimleri, çoğu kez dini esaslara dayanan bazı örgütleri kullanarak, sözde Müslümanlarla geçici çıkar birliği yaparak değiştirmeye yönelmekte, bunda başarılı da olmaktadırlar. “Arap Baharı”nın arkasındaki güçleri, taşeronları, ulaşılmak istenen hedefleri iyi görmek gerekir. Olayları, gelişmeleri izlerken BOP ve GOP’un Kuzey Afrika’dan Avrasya’ya kadar ülkelerin sınırlarını ya da rejimlerini değiştirme amacını göz ardı edemeyiz. Irak ve Afganistan’a saldırı ile başlayan proje uygulaması, maliyetin yüksekliği nedeniyle yöntem değiştirmiş; yöntem dış destekli yerli taşeron kullanılmasına dönüşmüştür.
***
Emperyal güçler ve onların destekledikleri yerli siyasal örgütler tarafından istismar edilen İslamiyeti onların pençesinden kurtarmak gerekir. Bunun yolu ancak halkların aydınlanması, bilinçlendirilmesi, liberal ılımlıİslam modeline karşı, laik İslamı gerçekleştirmek, dini siyasal istismardan kurtarmaktır. “Laik, Müslümaz olamaz”, “Müslüman, laik olamaz” gibi söylemler, din istismarı amacıyla ortaya atılmış tekerlemelerdir. Bu gibi söylemlerin ardında emperyal güçler, onların yerli destekçileri olabilir.
Müslümanlıkta kul haddini bilmelidir; kul olduğu bilincinde olmalıdır. Kimse haddini aşmamalıdır. Hiçbir kul, yaradan adına yorum yapamaz, hüküm veremez. Bu nedenle “Laik Müslüman olamaz” yargısını kulun haddini aşması, haddini bilmezlik olarak görmek gerekir. Aksine laik Müslüman, iradesi ile seçimini yapmış, İslamiyetin yüceliğine inanarak bilinçli olarak Müslümanlığı benimsemiş kişidir.
Emperyal güçler ve onların destekledikleri liberal, ılımlıİslam modeline karşı dini siyasetin pençesinden kurtaracak yol laik İslam yoludur. İslamiyeti özüne döndürmek, haksızlığa, istismara karşı oluşunu yaşama geçirmek için de etkili yol laik İslamdır.
İslamiyeti yüceltecek olan, emperyal güçlerin güdümündeki ılımlıİslam anlayışı değil, laik İslamiyettir. Laik İslamiyet, dini siyasal ve ekonomik kötü kullanımından koruyarak, özünün yaşamasına olanak verir.
____________ Öztin Akgüç.
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Evrim Teorisi Online

Evrim hakkında herşey...

Virginia Woolf

Herkes kendi geçmişini, kalbiyle bildiği bir kitabın sayfaları gibi kapalı tutar ve dostları sadece onun başlığını okuyabilir.

ODILA BLOGGER by OAS

Turkish Geeks on Life & Politics...

YAŞAMAK ŞAKAYA GELMEZ

Facebook adreslerimiz: http://www.facebook.com/ata.fecob - http://www.facebook.com/pages/fvco/107464239362228

Komeleya Çand û Integrasyon a Kurd Luzern

Kürdischer Kultur und Integrationsverein Luzern/Mythenstrasse7,6003 Luzern

eren@home ~ $

Açık Kaynak, Linux, Programlama Dilleri, Amatör Telsizcilik gibi konular üzerine düşünceler

Ata FE COB

"En büyük yenilgimiz, bir alternatif fikrini kaybetmiş olmamızdır." ___Michael Lebowitz

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

CHP SULTANGAZİ

"Direnme gücü, dünya “evet” sözcüğünü duymak istediğinde 'HAYIR' diyebilme yetisidi" E. Fromm. ________“12 Eylül’de ‘HAYIR’ oyu vererek tokat atın, okyanus ötesinden de duyulsun” KILIÇDAROĞLU

%d blogcu bunu beğendi: