Başlangıç > Güncel Türkiye..., Yazarlar / düşünceler..., Yorumsuz... > Emperyalizmi Selamün Aleyküm ile karşılamak…

Emperyalizmi Selamün Aleyküm ile karşılamak…islam ve emperyalizm...

Türkiye küresel emperyalizme teslim olurken...

İslamcıların ne kadar hızlı kabuk değiştirdiklerini görmek hiç şaşırtıcı değil. Koşullar ve şartlar neyi gerektiriyorsa ona göre davranmak, onların ideolojik hammaddelerini oluşturuyor.


“Kahrolsun Emperyalizm” ve “Kahrolsun Siyonizm” sloganlarından, emperyalizme Selamün Aleyküm ile karşılama noktasına gelmeleri, ne kadar kemiksiz ve yalan bir duruşa sahip olduklarını gösteriyor.(Duruşu olan ve bilimsel onurunu kaybetmemiş bir avuç İslamcı aydın’ı bunun dışında tutuyorum)

Emperyal saldırganlığın kontrol dışı ülkeleri hizaya getirme, bölüp, parçalama ve hammadde kaynaklarının üstüne konma politikalarının bire bir uygulayıcıları haline gelmelerini, “Global” Osmanlıcılık tezi gibi bir politika üzerine kurup, dış politika için “muhteşem buluş” olarak sunmaları, yalan duruşlarının dış ayağını şekillendiriyor.
Metiner’in kendisine dair “cahiliye dönemimdi” itirafı aslında bu kesimin nasıl hızlı bir dönüşüm geçirdiklerini açıklıyordu. “Cahiliye” döneminden, Kapitalist döneme geçiş evresini tanımlayan en doğru sözdü onun kendisini tarif ediş biçimi.
Aydın olmayı, boyna takılan bir kimlik sanan bu kesim meğer ne kadar da aç-mış. Muhalif dönemlerine ait sözleri, cümleleri ile bugün kullandıkları söz ve cümlelere bakarsanız eğer bunu daha iyi anlarsınız.
Dünün İslamcı aydın muhaliflerinin, bugünün emperyal savunucuları haline gelmeleri hiç birini rahatsız etmiyor. Aksine bugün emperyalizm, faşizm vb diyen herkesi topa tutup gerici olmakla suçluyorlar. Dün aynı şeyleri kendileri için söyleyenlerle kol kola girip iktidar olmanın nimetlerini paylaşmaktan mutlular.
Masada ha rakı olmuş, ha hoşaf onlar için bir önemi yok. Rakı ve hoşafı tokuşturup ortaklıklarını kutluyorlar.
Allahın selamını işgalcilere yollayıp, karşı devrimci tüm gruplara kucak açan ve bunu, halkların özgürlüğe ve demokrasiye kavuşması için yaptıklarını utanmadan pompalayan yeni aydınlarımız maşallah çok iştahlılar. Onlar aynı anda hem barışçı, hem savaşçı olmayı, hem anti-emperyalist, hem de onun vurucu gücü olmayı, hem egemen, hem de mazlumcu olmayı bir arada harmanlayabilmiş, geniş gönüllü bir kesim.
İsrail’den silah alan ama Filistin davasına gönül verebilen yüce bir vicdanları var.
Ezenlerle benzeşmek için meğer hepsi dünden hazırmış.
Onun ikizi olabilmek için geçirdikleri ideolojik ameliyatların izlerini birer kahramanlık öyküsü gibi anlatmaları ve bunu bir demokrasi mücadelesi gibi sunmaları, bu konuda ne kadar kıvrak yeteneklere sahip olduklarını gösteriyor.
Her konuşmalarında sol’a uzanan dilleri, söz konusu emperyalizm olduğunda dut yemiş bülbüle dönüşüveriyor. Sol’dan nefret ediyorlar çünkü sol onlara kendilerini, geldikleri ve düştükleri yeri hatırlatıyor.
Gazete köşelerini iktidar politikalarına göre sulayanların, kendileri gibi düşünmeyenleri “terörist” ilan etmeleri ve politik arenayı kendilerinin çayırları zannederek siyaset bilimini ayaklarında kunduraya dönüştürmelerine ne kadar isyan etseniz de, saçınızı başınızı yolsanız da nafile.
Gücün yanında duranlarla, gücün hoyratlığının karşısında duranların çok açık ayrıştığı bir dönemi yaşıyoruz.
Kendilerine yedirilen ılımlı İslam konseptini tüm Ortadoğu için uyarlayan ve aslında “ılımlı” sömürü olarak tarif edebileceğimiz yeni dönemin tüm politikalarını köşesel formüllerle kitlelere yutturmaya çalışanların düştüğü durum içler acısıdır.
Gerçeğin genetik yapısıyla oynayamazsınız. Ve bugün gerçeği savunanların yüzüne bakıp “ne o renginiz sararmış” diyerek korkunun patronluğunu yapmaya kalkarsanız alacağınız cevap Bedrettin’in “ Güneşte batarken sararır” olacaktır.

Emperyalizmi selamünaleyküm diyerek karşılayanlar, yarın kendileriyle işleri bitip bir kenara atıldıklarında ve yarattıkları korkunun kurbanı olduklarında yanlarında kimseyi bulamayacaklar.


(Akın Olgun/Birgün)

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Evrim Teorisi Online

Evrim hakkında herşey...

Virginia Woolf

Herkes kendi geçmişini, kalbiyle bildiği bir kitabın sayfaları gibi kapalı tutar ve dostları sadece onun başlığını okuyabilir.

ODILA BLOGGER by OAS

Turkish Geeks on Life & Politics...

YAŞAMAK ŞAKAYA GELMEZ

Facebook adreslerimiz: http://www.facebook.com/ata.fecob - http://www.facebook.com/pages/fvco/107464239362228

Komeleya Çand û Integrasyon a Kurd Luzern

Kürdischer Kultur und Integrationsverein Luzern/Mythenstrasse7,6003 Luzern

eren@home ~ $

Açık Kaynak, Linux, Programlama Dilleri, Amatör Telsizcilik gibi konular üzerine düşünceler

Ata FE COB

"En büyük yenilgimiz, bir alternatif fikrini kaybetmiş olmamızdır." ___Michael Lebowitz

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

CHP SULTANGAZİ

"Direnme gücü, dünya “evet” sözcüğünü duymak istediğinde 'HAYIR' diyebilme yetisidi" E. Fromm. ________“12 Eylül’de ‘HAYIR’ oyu vererek tokat atın, okyanus ötesinden de duyulsun” KILIÇDAROĞLU

%d blogcu bunu beğendi: