Kalkınma Sözlüğü…


Özgür ÜniversiteKİTAP HAKINDA…
Yayın Evi
Yazar
Özgür Üniversite Kitaplığı bu kez de Kalkınma Sözlüğü’nü okurlara sunuyor. Bu öncü derlemede kalkınmanın dünyanın en güzide eleştiricilerinden bazılarının, savaş sonrası dönemde kalkınma konusunda yürütülen tartışmalarda kullanılmış önemli kavramlar hakkındaki fikirleri yer almaktadır. Her bir denemede bir kavram, tarihsel ve antropolojik açıdan ele alınmakta ve bu kavrama ilişkin bireysel önyargılar açıklığa kavuşturulmaktadır.
Bu öncü derlemede kalkınmanın dünyanın en güzide eleştiricilerinden bazılarının, savaş sonrası dönemde kalkınma konusunda yürütülen tartışmalarda kullanılmış önemli kavramlar hakkındaki fikirleri yer almaktadır. Her bir denemede bir kavram, tarihsel ve antropolojik açıdan ele alınmakta ve bu kavrama ilişkin bireysel önyargılar açıklığa kavuşturulmaktadır. Bu kavramların tarihsel bakımdan eskimişliğini, entelektüel açıdan da kısırlığını ortaya koyan yazarlar, Avrupa merkezli kalkınma fikrine kesin olarak elveda deme çağrısında bulunmaktadırlar. Yazarlar, günümüzde insanlığın önündeki çevresel ve etik sorunlara cesaretle yanıt verebilmek için hem Kuzey’deki hem Güney’deki insanların akıllarını kurtarabilmek için bunun acilen gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtmektedirler. Bu makaleler, kalkınma konusunda çalışan uzmanların, halk hareketlerinin ve bu konunun öğrencilerinin konuya, öncekinden farklı bir açıdan bakmalarını sağlayacaktır. Kalkınma fikrinin kültürel tarihi konusunda buradakinden daha fazla bilgi edinmek isteyenler için her makalenin sonuna açıklamalı bibliyografyalar eklenmiştir.
___
“Yetenekli ve aykırı fikirli bilim insanları, KALKINMA, YARDIM, İLERLEME ve Yirminci Yüzyıl’m diğer hayati tehlikeleri gibi kanalarda onlarca yıldır yürütülen beyin yıkama faaliyetine karşı çok etkili bir panzehir sunmaktadırlar” SUSAN GEORGE A Fate Worse Than Debi’m yazan Geride bıraktığımız son kırk yıla ‘kalkınma çağı denilebilir. Güney, bu süre içinde kalkınma adına Kuzey’e yetişmeye çalıştı, uzmanlar yakın ve uzak köylere üşüştüler, milyonlarca insan ise ücretliler ve tüketiciler haline geldi. Geİgelelim, “kalkınma”nın toplumsal-ekonomik bir cabadan çok daha fazla bir şey olduğu artık anlaşılmış bulunmaktadır. Kalkınma, bir gerçeği biçimlendirme anlayışı, toplumları rahatlatan bir efsane, tutkuyu dizginlerinden boşaltan bir görüntüden ibarettir. “Kalkınma”, bu kitapta dünyaya özel bir bakış tarzı olarak incelenmektedir. Bu öncü derlemede kalkınmanın dünyanın en güzide eleştiricilerinden bazılarının, savaş sonrası dönemde kalkınma konusunda yürütülen tartışmalarda kullanılmış önemli kavramlar hakkındaki fikirleri yer almaktadır. Her bir denemede bir kavram, Carihsel ve antropolojik açıdan ele alınmakta ve bu kavrama ilişkin bireysel önyargılar açıklığa kavuşturulmaktadır. Bu kavramların tarihsel bakımdan eskimişlîğini, entelektüel açıdan da kısırlığını ortaya koyan yazarlar, Avrupa merkezli kalkınma fikrine kesin olarak elveda deme çağrısında bulunmaktadırlar. Yazarlar, günümüzde insanlığın önündeki çevresel ve etik sorunlara cesaretle yanıt verebilmek için hem Kuzey’deki hem Güney’deki İnsanların akıllarını kurtarabilmek için bunun aç ü en gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtmektedirler. Bu makaleler, kalkınma konusunda çalışan uzmanların, halk hareketlerinin ve bu konunun öğrencilerinin konuya, öncekinden farklı bir açıdan bakmalarını sağlayacaktır. Kalkınma fikrinin kültürel tarihi konusunda buradakinden daha fazla bilgi edinmek isteyenler için her makalenin sonuna açıklamalı bibliyografyalar eklenmiştir.
Kalkınma Sözlüğü : Bir İktidar Olarak Bilgiye Giriş , Özgür Üniversite Kitaplığı
Yazarlar: Gustava Esteva, Wolfgans Sachs, C. Douglas Lummis, Maranne Gronemeyer, Gérald Berdthound, Ivan Illich, Majid Rahnema, Arturo Escobar, Barbara Duden, José Maria Sbert, Jean Robert, Vandana Shiva, Claude Alvares, Harry Cleaver, Serge Latouche, Ashis Nandy
Editör: Wolfgang Sachs
Yayına Hazırlayan: İsmet Erdoğan
Kapak Tasarım: Ali İmren
978-975-8449-49
Sayfa Sayısı
494
Basım Tarihi
Aralık 2007
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Evrim Teorisi Online

Evrim hakkında herşey...

Virginia Woolf

Herkes kendi geçmişini, kalbiyle bildiği bir kitabın sayfaları gibi kapalı tutar ve dostları sadece onun başlığını okuyabilir.

ODILA BLOGGER by OAS

Turkish Geeks on Life & Politics...

YAŞAMAK ŞAKAYA GELMEZ

Facebook adreslerimiz: http://www.facebook.com/ata.fecob - http://www.facebook.com/pages/fvco/107464239362228

Komeleya Çand û Integrasyon a Kurd Luzern

Kürdischer Kultur und Integrationsverein Luzern/Mythenstrasse7,6003 Luzern

eren@home ~ $

Açık Kaynak, Linux, Programlama Dilleri, Amatör Telsizcilik gibi konular üzerine düşünceler

Ata FE COB

"En büyük yenilgimiz, bir alternatif fikrini kaybetmiş olmamızdır." ___Michael Lebowitz

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

CHP SULTANGAZİ

"Direnme gücü, dünya “evet” sözcüğünü duymak istediğinde 'HAYIR' diyebilme yetisidi" E. Fromm. ________“12 Eylül’de ‘HAYIR’ oyu vererek tokat atın, okyanus ötesinden de duyulsun” KILIÇDAROĞLU

%d blogcu bunu beğendi: