Başlangıç > Yazarlar / düşünceler..., Yorumsuz... > Hayır Demesini Bilmek…

Hayır Demesini Bilmek…


Hayır demekHayır Demeyi Bilmeyenler…
Çiçeklerin, çayırlarda otlayan hayvanların, derin duyargalarıyla ışığı toprağın altındayken algılayan böceklerin yüzü hep aydınlığa dönüktür. Doğanın en gelişmiş beynini taşımasına, nice duyularla donatılmış olmasına karşın, özellikle bize benzer kimi toplumlarda, insanın kafası aydınlığı değil, karanlığı yeğliyor…
Günahın başka güçlere karşı işlendiği sanılır. Oysa en ağır günah, insanın kendine dönüktür. Günah ise vicdanın dışında hiçbir gücün tartımdan geçireceği bir duygu değildir. Vicdan ise herkeste yok! O yoksa, insan, başkasına karşı işlediği nice günahın üstünü örtebilir de, kendi günahını gizleyecek bir ağaç kovuğu bile bulamaz.
Aydınlanma, insan soyunun kültürel bilinçlenme sürecidir. Bilinçlenme de, kişinin, bağımsız aklıyla, varlığını gereken yerde özgürce değerlendirme edimidir. Bu bağlamda, aklını yaşamının kılavuzu eyleyip erdemle donatmamış, kendini bilgiyle beslememiş kişi, et kemik yığınıdır, sıradan bir nesnedir. Goethe’nin deyimiyle, “özgür olmadığı halde kendini özgür sanan tutsaktır”. Kişinin tutsaklıktan kurtulması, en başta “hayır” demesine, özgürlüğünü en büyük değer sayıp bunun sınırını çizmesine, insanlık haklarını kullanma yolunda savaşımdan kaçınmamasına, dayatmalara karşısında başkaldırıp eyleme geçmesine bağlıdır.
Bilinç, insanın aklını kullanarak kendine sorular sormasının, sorduğunu irdeleyip çözüme kavuşturmasının en üretken düşünce kaynağıdır. Bilinç yoksununun gözü kördür, beyni kül yığınıdır.
Albert Camus, Başkaldıran İnsan adlı kitabının daha ilk satırlarında soruyor: “Kimdir başkaldıran insan? Hayır diyen biri! Ama evet diyen bir insandır da, hem de daha ilk deviniminde. Tüm yaşamı boyunca buyruk almış bir köle, birdenbire, yeni bir buyruğu kabul edilmez bulur. Bu ‘hayır’ın içeriği nedir? Örneğin, ‘fazla uzadı bu iş’, ‘buraya kadar evet, buradan ilerisine hayır’, ‘çok ileri gidiyorsunuz’ ya da ‘geçemeyeceğiniz bir sınır vardır’ anlamlarına gelir.”
Aydınlanma, aklın kılavuzluğu dışında bütün yönlendirmelere “hayır” deme bilincidir. Bilinç düşünmeyle, okuyup bilgi dağarını doldurmakla olur. Toplumsal yapımız bunun somut örneği: İnsanımız bilgi edinme, düşünme gibi evrensel değerlere sırt çevirdiğinin bilincinde bile değil! Yıllardır kendisini karamsarlığın tutsağı kılanları, onu aydınlanmadan yoksun bırakanları baş tacı edip, Kant’ın deyimiyle aklını kullanma cesareti gösteremeyişinin nedeni bu. Onların güdümüne başkaldıramayışının temelinde de bu yatıyor. Oysa bu cesareti gösteremeyenler, yalnızca başkalarının akıllarını kılavuz edinmekle kalmaz, kendi akıllarının da düşmanı kesilirler.
Tolstoy uyarıyor: “Kötülere tahammül edildikçe onlar daha da azacaklardır!” diyor.
Einstein’ın uyarısı da bu bağlamda: “Dünya kötülük yapanlar yüzünden değil, yapılan kötülüklere seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.”
Hayır deme” bilinci beyinlere nasıl kazınır?
Kültürleşme süreci yaşanarak; bunun okuma ile gerçekleşeceğine inanarak…
Okuyunca, yönetenleri düşüncenin ince eleğinden geçirerek seçeriz; neye hayır diyeceğimize, neye demeyeceğimize aklın ışığını tutarız tutarız; insanlık haklarımızın önüne set çekenlere, dayatmalara, emek sömürgenlerine başkaldırırız…
O zaman biz de, başka ulusların ürettiklerini aktardığı bir pazaryeri değil, kendi araçlarımızın yaratıcısı oluruz.
Sanatı, bilimi evrensel boyutta geliştirip, insanlığa hizmet görevini yerine getirmenin başka yolu yoktur! l
______ Adnan Binyazar / Cumhuriyet…
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Evrim Teorisi Online

Evrim hakkında herşey...

Virginia Woolf

Herkes kendi geçmişini, kalbiyle bildiği bir kitabın sayfaları gibi kapalı tutar ve dostları sadece onun başlığını okuyabilir.

ODILA BLOGGER by OAS

Turkish Geeks on Life & Politics...

YAŞAMAK ŞAKAYA GELMEZ

Facebook adreslerimiz: http://www.facebook.com/ata.fecob - http://www.facebook.com/pages/fvco/107464239362228

Komeleya Çand û Integrasyon a Kurd Luzern

Kürdischer Kultur und Integrationsverein Luzern/Mythenstrasse7,6003 Luzern

eren@home ~ $

Açık Kaynak, Linux, Programlama Dilleri, Amatör Telsizcilik gibi konular üzerine düşünceler

Ata FE COB

"En büyük yenilgimiz, bir alternatif fikrini kaybetmiş olmamızdır." ___Michael Lebowitz

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

CHP SULTANGAZİ

"Direnme gücü, dünya “evet” sözcüğünü duymak istediğinde 'HAYIR' diyebilme yetisidi" E. Fromm. ________“12 Eylül’de ‘HAYIR’ oyu vererek tokat atın, okyanus ötesinden de duyulsun” KILIÇDAROĞLU

%d blogcu bunu beğendi: