E-Öğrenme…


e_öğrenmeE-öğrenme: Bilgi üretimi, paylaşımı ve yönetiminde yepyeni bir kavram
Bilkent Cyberpark bünyesindeki şirketlerden biri olan Arages Bilişim, bireysel ve kurumsal e-öğrenme çözümleri üretiyor. Bir konunun öğrenilmesinde en uygun öğrenme yolunun belirlenmesini sağlayan BİLİRKİŞİ Projesi’nin ilk pilot uygulaması Bilkent Üniversitesi’nde Matematik Bölümü’nde yapıldı.
Arages Bilişim 18-22 Ekim tarihleri arasında Türkiye’de ilk kez uygulanan yenilikçi bir e-öğrenme çalışması gerçekleştirdi. Şirketin en önemli ürünlerinden biri olan Bilgi Uzayına Adapte Edilebilir Kişisel E-Öğrenme Yolu ( BİLİRKİŞİ ) Projesi bir “akıllı öğretim sistemi”dir. Projenin ilk pilot uygulaması Bilkent Üniversitesi’nde Matematik Bölümü derslerinden olan Calculus 101’de Elektrik ve Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileriyle gerçekleştirildi.
Proje, …
TÜBİTAK-Teydeb 1507 KOBİ Başlangıç ARGE Destek Programı kapsamında destekleniyor. Projenin amacı, kişilere öğrenmek istedikleri herhangi bir konuda kendi öğrenme profillerine uygun öğrenme rotası belirlemek. Kullanıcılar bir konuyu öğrenmek için izleyebilecekleri birçok alternatif yol arasından kendilerine uygun olana yönlendiriliyorlar.
Arages Bilişim mühendislerinin geliştirdiği yazılım, öncelikle bir konunun, (örneğin Matematik) öğrenme uzayını ortaya çıkartan bir altyapı sunuyor. Burada öğrenme uzayında kastedilen, bir konuda hiçbir şey bilmeme durumundan her şeyi bilme durumuna kadar olan olası tüm bilgi düzeyleri ve bu bilgi düzeylerini birbirine bağlayan öğrenme yollarının bütünü. Aşağıda temsili bir bilgi uzayı resimde gösteriliyor (9. Sınıf Matematik Kümeler konusu için bir örnek ) :
Bu resimdeki küçük daireler, bir kişinin kümeler konusunu öğrenirken içinde bulunabileceği tüm bilgi düzeylerini temsil ediyor. En soldaki daire, kişinin o konuda hiçbir şey bilmeme durumunu, en sağdaki daire de kişinin her şeyi bilme durumunu temsil ediyor. Farklı bağlantılar takip edilerek çok farklı şekillerde bir bilgi düzeyinden başka bir bilgi düzeyine gitmek mümkün. Yani birçok farklı öğrenme yolu mevcut. Resimde kırmızıyla gösterilen yol, bir öğrencinin kümeler konusunu mevcut onlarca alternatif yol arasından bir tanesini takip ederek baştan sona öğrenmesini temsil ediyor.
Program, bir konuyu kullanıcılara soru-cevap yöntemiyle öğretiyor ve kullanıcılardan elde ettiği veriler sayesinde herhangi bir konunun zorluk derecesi, optimum öğrenme zamanı gibi oldukça önemli verileri ortaya çıkartıyor. Program ayrıca, kişilerin öğrenme stillerini de belirliyor. Dolayısıyla bir konuyu öğrenen kullanıcılar arasında belirli tipteki öğrenme stiline sahip olanları, bazı konularda başarıya veya başarısızlığa götüren yolların tespiti gibi, oldukça önemli ve eğitim-öğretim sistemini temelden etkileyebilecek veriler sunabiliyor.
İZLENECEK YOL İÇERİKTEN ÖNEMLİ
Türkiye’de e-öğrenme denilince önce içerik üretimi akla gelir (örnek olarak Vitamin). Fakat içerik üretiminde kullanıcıların bu içerikte nasıl ilerleyebileceğini, kendi özelliklerine göre nasıl bir yol takip etmeleri gerektiğini tespit eden ve kullanıcıya içeriği, kendisine en uygun yoldan verebilen, hatta bunu her defasında daha akıllı bir şekilde yapabilen bir altyapı mevcut değildir. BİLİRKİŞİ uygulamasıyla beraber içerik üreticilerinin ürettiği içeriği anlamlı kılan ve kişiye özel hale getirebilen bir altyapı ortaya çıkıyor.
Knowledge Space Theory altyapısına sahip olan yazılım, Matematik, Yabancı Dil, Fen Bilimleri, Tıp eğitimi gibi farklı alanlara uygulanabildiği gibi aynı zamanda hizmet içi eğitim, sertifika programları ; ALES, KPSS, ÖSS gibi sınavlara hazırlık aracı olarak da kullanılabilir.
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Şebzindedâr

writings of a night watcher

Evrim Teorisi Online

Evrim hakkında herşey...

Virginia Woolf

Herkes kendi geçmişini, kalbiyle bildiği bir kitabın sayfaları gibi kapalı tutar ve dostları sadece onun başlığını okuyabilir.

ODILA BLOGGER by OAS

Turkish Geeks on Life & Politics...

YAŞAMAK ŞAKAYA GELMEZ

Facebook adreslerimiz: http://www.facebook.com/ata.fecob - http://www.facebook.com/pages/fvco/107464239362228

Komeleya Çand û Integrasyon a Kurd Luzern

Kürdischer Kultur und Integrationsverein Luzern/Mythenstrasse7,6003 Luzern

DemokratHaber/iDeA

Bağımsız Haber Ve Düşünce Platformu / demokrathabertr.wordpress.com

eren@home ~ $

Açık Kaynak, Linux, Programlama Dilleri, Amatör Telsizcilik gibi konular üzerine düşünceler

Ata FE COB

"En büyük yenilgimiz, bir alternatif fikrini kaybetmiş olmamızdır." ___Michael Lebowitz

Şüpheci Melek

Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıt gerektirir

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

CHP SULTANGAZİ

"Direnme gücü, dünya “evet” sözcüğünü duymak istediğinde 'HAYIR' diyebilme yetisidi" E. Fromm. ________“12 Eylül’de ‘HAYIR’ oyu vererek tokat atın, okyanus ötesinden de duyulsun” KILIÇDAROĞLU

%d blogcu bunu beğendi: