Başlangıç > ucnokta'dan, Yazarlar / düşünceler..., Yorumsuz... > Siyasi Şablon Çoktan Değişti…

Siyasi Şablon Çoktan Değişti…


Siyasal malzememiz bu...

Siyasal Malzeme...

İslamcılar ufak ufak ve çok ustaca ilerlediler. Duruma göre geri çekilmesini, uygun fırsatı kollamasını bildiler. 1973’te, Ecevit’in, tarihi hatavecizesiyle basit bir yanlış anlama gibi göstermeye çalıştığı laik-dinci zıtlaşmasını güya ortadan kaldırmak üzere meşruiyet kazandırdığı ve CHP-MSP koalisyonu ile demokratik Cumhuriyete nüfuz eden dinci partinin ilk icraatı, Karaköy’deki Güzel İstanbulheykelini müstehcen gerekçesiyle kaldırtmak olmuştu. Ondan beri, almadığı taviz kalmadı ve bugün ülke kaderine el koymuş durumda. Rahmetli Ecevit, ayakları suya erdiğinde, Laiklik Türkiyenin Aşil topuğudurdiye çok doğru bir laf etmişti. Ne var ki iş işten geçmişti. AKP, bidayetten beri dinci söylem ve eyleme verilenufaktavizlerin sonucudur. Çünkü sahayı o ufaktavizler hazırladı.

Bu gelişmelerin sonucu yalnızca AKP’nin yükselişi değil, Türkiye’deki siyasi sağ ve solun da eriyişi oldu. Ve bunun asıl suçluları, içlerinden bazıları belki de nasılsa ordu Cumhuriyeti korurrehaveti içinde olan sözüm ona laiksiyaset bezirgânlarıdır.
Adnan Menderes, parti grubuna, Siz isterseniz hilafeti bile geri getirebilirsinizderken; Süleyman Demirel, cuma namazlarını siyasi şova dönüştürürken; Kenan Evren ve karga kılavuzları, Türk-İslam sentezizırvasını eğitim sistemine yamarken; Turgut Özal, köşe dönmeciliği her türlü etik kaygıya ikame ederken; Bayan Şaibelakabıyla maruf Tansu Çiller, aklını fersah fersah aşan siyasi ihtirasıyla irticanın başını Başbakanlığa taşırken (Ecevit’in bu yoldaki büyük katkısını yukarda belirttiğim için tekrarlamıyorum), dinci siyasetin iktidarına giden yolun taşlarını döşüyorlardı.
_______ Turhan ILGAZ’a sevgi ve saygılarımızla…
Bülent Ecevit ve Deniz Baykal, on beş yıl önce İstanbul ve Ankara’da belediye seçimlerindeki tavırları sonucu, ne boyutta bir gücü siyasi rakiplerine kaptıracaklarını anlayacak ferasetleri olmadığını kanıtlamışlardı. İstanbul ve Ankara belediye başkanlıklarının ne kapsamda bir siyasi ve ekonomik güç olduğunu hesaplamayıp, ideolojik söylemlerle yetinmeleri bugünkü tablonun temel nedenlerinden birini oluşturur. Türkiye benzer sahneleri her zaman yaşıyor.
Türkiye’de sözde eleştirilen olgular, bu olguları yaratan toplumsal öze değil, o olguların yüzeysel, görünen nedenlerine, başka bir deyişle, o olguları yaratan koşullarla sınırlı olarak yapılmakta, hepsinin temelinde yatan ve İslam dünyasını bugün dünya kültürünün paryası yapan öze dokunmamaktadır. Türkiye’de demokrasi kaypak, Jefferson’un söylediği gibi, cahil bir toplumda uygulanması olanaksız olduğu neredeyse kesinleşen, içeriksiz bir slogana dönüşmüştür. Bu durumu yaratanlar 1950’den bu yana iktidarda olan partilerdir.
________ Doğan KUBAN
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Şebzindedâr

writings of a night watcher

Evrim Teorisi Online

Evrim hakkında herşey...

Virginia Woolf

Herkes kendi geçmişini, kalbiyle bildiği bir kitabın sayfaları gibi kapalı tutar ve dostları sadece onun başlığını okuyabilir.

ODILA BLOGGER by OAS

Turkish Geeks on Life & Politics...

YAŞAMAK ŞAKAYA GELMEZ

Facebook adreslerimiz: http://www.facebook.com/ata.fecob - http://www.facebook.com/pages/fvco/107464239362228

Komeleya Çand û Integrasyon a Kurd Luzern

Kürdischer Kultur und Integrationsverein Luzern/Mythenstrasse7,6003 Luzern

DemokratHaber/iDeA

Bağımsız Haber Ve Düşünce Platformu / demokrathabertr.wordpress.com

eren@home ~ $

Açık Kaynak, Linux, Programlama Dilleri, Amatör Telsizcilik gibi konular üzerine düşünceler

Ata FE COB

"En büyük yenilgimiz, bir alternatif fikrini kaybetmiş olmamızdır." ___Michael Lebowitz

Şüpheci Melek

Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıt gerektirir

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

CHP SULTANGAZİ

"Direnme gücü, dünya “evet” sözcüğünü duymak istediğinde 'HAYIR' diyebilme yetisidi" E. Fromm. ________“12 Eylül’de ‘HAYIR’ oyu vererek tokat atın, okyanus ötesinden de duyulsun” KILIÇDAROĞLU

%d blogcu bunu beğendi: