Başlangıç > ucnokta'dan > Aydınlanma…

Aydınlanma…


AydinlanmaAydınlanma
Aydınlanma yalnız bilgi edinme, düşünme ve kavrama yeteneğini geliştirme, olayların nedenlerini daha iyi görme değildir. Bunları da içeren geniş bir kavramdır. Aydınlanma, değer yargılarının, davranış biçimlerinin değişmesini, vatandaşlık bilincinin gelişmesini, toplumdaki kısırdöngülerin bir erdem, bir fazilet döngüsüne dönüşmesini de içerir.
Ülkemizde gerçek anlamda demokrasinin yerleşmesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin sağlam temellere oturtulması, Türkiye Cumhuriyeti’nin itibar ve etkinlik kazanması ve Türkiye’nin kalkınması, işsizliğin, yoksulluğun, yolsuzluğun yenilebilmesi için toplumun aydınlanması temel koşuldur. Aydınlanmamış bir toplumda demokrasi, insan hakları, insanca yaşama yalnız söylem ya da göz boyama olarak kalır, yaşama geçirilemez.
Türkiye’de toplumun aydınlanmasını isteyenler, bu amaç doğrultusunda çaba harcayanlar ile toplumun karanlıkta kalmasından çıkar sağlayanlar, toplumun iyice karanlığa gömülmesine uğraşanlar arasında gizli, zaman zaman açığa da çıkan bir savaşım, bir mücadele vardır.
Kurulu, yerleşik düzende ekonomik gücü, siyasal gücü elinde tutanlar, yönetici konumunda olanlar, cemaat, tarikat ileri gelenleri, şıhlar, şeyhler, dinciler, hatta medyanın büyük bölümü halkın aydınlanmasına karşıdır. Halkın aydınlandığı, gerçekleri gördüğü, düşünme yetisini geliştirdiği gün, sahnede olamayacaklarının, toplumdaki konumlarını, statülerini yitireceklerinin, egemenliklerinin, çıkar üstünlüklerinin sona ereceğinin bilincindedirler. Şöyle bir düşünün; toplumun aydınlandığı bir dönemde, günümüzde orta ipte olan hangi politikacı ayakta kalır? Kaç TV kanalı izlenir? Yandaş medya yaşayabilir mi? Belli çevrelerin sesyayarlılığına soyunmuş kişiler TV’lerde boy gösterebilir mi? Demokrasi, insan hakları, AB, küreselleşme, çağdaş karizmatik lider, serbest pazar, döviz, faiz, borsa gibi sözcüklerle süslenmiş yazıları kaç kişi okur? Hatta günümüzde reyting rekorları kıran programlar, görüntüde kalabilir mi? İşte değişim, evrim o zaman gerçekleşir.
***
Günümüzde halkın gerçekten aydınlanmasını engellemeye çalışanlar arasında, politikada, medyada, derneklerde, sivil toplum örgütlerinde hatta sendikalarda kriptolar vardır. Görünürde halktan, toplumun aydınlanmasından yana gözüküp uygulamada karartma cephesindedirler.
Toplumun aydınlanmasına kuşkusuz dış güçler, emperyal güçler de karşıdırlar. Aydınlanmış, güçlü, inançlı bir Türkiye’nin en azından Ortadoğu projelerinin, emellerinin gerçekleşmesine engel olacağının bilincindedirler. Aydınlanmış bir Türkiye’nin emperyal güçlerin güdümünden çıkacağını da öngörmekte, bilmektedirler.
Ülkemizde Köy Enstitüleri, Halkevleri, halk odaları kapatılmış, halkın aydınlanmasından yana olanlar dışlanmış, tasfiye edilmiş, eğitim saptırılmış, imam-hatipli eğitim ağırlık kazanmış ise; bu gelişmeyi yalnız iç güçlere, iç baskı gruplarına bağlayamayız. Dış güçlerin dayatmalarının, telkinlerinin yol göstermelerinin de bunda etkili olduğu kesindir.
Toplum aydınlanmadan, tam bağımsızlık, özgürlük, ulusal egemenlik, demokrasi olamaz. Bir alalama, bir görüntü, bir söylem olarak kalırlar. Aydınlanma, bağımsızlık savaşının bir sürecidir. Bu süreç tamamlanmadan tam bağımsızlık amacına ulaşılamaz. Bunun bilincinde olan vatandaşlarımız vardır ve onların savaşımı sürmektedir. Yazı ve yayınla, toplantıyla, konuşmayla, olanak buldukça eğitimle, özverili şekilde halkımızın aydınlanması konusunda çaba harcamaktadırlar. Bu çabanın ödülü de tam bağımsızlık, özgürlük, ulusal egemenlik, gerçek demokrasi, ulusal itibar, kalkınma ve dürüst, kirlilikten arınmış bir ortamda yaşamak olacaktır.
Öztin Akgüç / Cumhuriyet – 09.05.2010

Reblog this post [with Zemanta]
Kategoriler:ucnokta'dan
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Şebzindedâr

writings of a night watcher

Evrim Teorisi Online

Evrim hakkında herşey...

Virginia Woolf

Herkes kendi geçmişini, kalbiyle bildiği bir kitabın sayfaları gibi kapalı tutar ve dostları sadece onun başlığını okuyabilir.

ODILA BLOGGER by OAS

Turkish Geeks on Life & Politics...

YAŞAMAK ŞAKAYA GELMEZ

Facebook adreslerimiz: http://www.facebook.com/ata.fecob - http://www.facebook.com/pages/fvco/107464239362228

Komeleya Çand û Integrasyon a Kurd Luzern

Kürdischer Kultur und Integrationsverein Luzern/Mythenstrasse7,6003 Luzern

DemokratHaber/iDeA

Bağımsız Haber Ve Düşünce Platformu / demokrathabertr.wordpress.com

eren@home ~ $

Açık Kaynak, Linux, Programlama Dilleri, Amatör Telsizcilik gibi konular üzerine düşünceler

Ata FE COB

"En büyük yenilgimiz, bir alternatif fikrini kaybetmiş olmamızdır." ___Michael Lebowitz

Şüpheci Melek

Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıt gerektirir

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

CHP SULTANGAZİ

"Direnme gücü, dünya “evet” sözcüğünü duymak istediğinde 'HAYIR' diyebilme yetisidi" E. Fromm. ________“12 Eylül’de ‘HAYIR’ oyu vererek tokat atın, okyanus ötesinden de duyulsun” KILIÇDAROĞLU

%d blogcu bunu beğendi: