Başlangıç > ucnokta'dan > Aydın İnsan ve Snop…

Aydın İnsan ve Snop…


AydinSnop ve Aydın
Snop ve aydın çoğu kez birbirine karıştırılır. Aydın olarak nitelendirilen snop sayısı arttıkça; snopluk yaygınlaştıkça, aydının saygınlığı, etkisi, toplum gözünde değeri azalmaktadır.
Snop, aydının kötü bir taklidi, sahtesidir. Snop, aydın olmaya özenir, öykünür, ancak nitelikleri buna elvermez. Snopta bilgi, düşünce, duygu derinliği yoktur. Snop yüzeyseldir, yapmacıklıdır, calidir. Snop, çok bilgiliymiş, insana, insan haklarına saygılıymış, bilge kişiymiş izlenimi vermeye çalışır; bilgi ve kültür düzeyi gelişmemiş toplumlarda çoğu kez başarılı da olur. Snop için olmak değil, görüntü vermek önemlidir. alaysılamalı bir sözcük olan >entel<snopluğun ifadesi olabilir.
Snop modaya uyar, davranışlarıyla, savunduğu görüşlerle geçici akımları izler. Esen yele göre yelken açtığından, inancı olmadığından sık sık değişim gösterir. Düşünce, fikir tutarlılığı yoktur; kendisi gibi davranmayanları küçümser, >dinozor<olarak nitelendirir. Döneme egemen renkleri boyamaya çalıştığından aheng kuramayabilir, zikzaklar çizer. Dönek, kripto, gerçek görüşlerini, siyasal düşüncelerini gizleyen olarak eleştiriye uğrar. Aslında bu eleştiriler haksızdır. Çünkü snopun sabit siyasal, toplumsal bir görüşü yoktur; kendi çıkarı, beklentisi doğrultusunda, kendini göstermek için hareket eder. Havaya, esen yele göre solcu, Atatürkçü, laik de olur; günü gelir dinci, liberal kesilir. Tam bağımsızlık diye bağırdığı günler de olmuştur; çıkış yolu AB, ABD diye yol gösterdiği günler de… Savunduğu bazı görüşler temelde çelişse de tutarlılık, süreklilik bir snop için, entel için bir kural bir ilke değildir. İlkesizlik esastır.
***
Snop, övmede bazen yalakalık, dalkavukluk düzeyine kadar ileri gider. Yeri geldiğinde sövmede de aşırıya kaçar. Genelde övmede de sövmede de sınır tanımaz. Çıkar beklentisine, çıkar hesaplarına göre her iki yönde de aşırılık gösterebilir. Düşünce derinliği olmadığından, şarlatanlıkla bu eksiğini kapatmaya çalışır. Konuları iyi bilmeyen kitleler üzerinde şarlatanlığın etkili olduğunu bilir ve bunu kullanır.
Snop (entel) maddi çıkara, maddi varlığa düşkündür. Markadan, gösterişten hoşlanır. Bunu bilen iç ve dış çıkar çevreleri, snopun bu zaafından yararlanır, onu medyada, üniversitelerde, politik yaşamda sesyayarı olarak kullanır. Ödüller vererek, verdirerek onların ses ayarlarını da yükseltirler.
Snopların, gözleme dayanan bu özelliklerine, karakter yapılarına karşın gerçek aydının nitelikleri çok farklıdır. Gerçek aydında bilgi ve düşünce derinliği vardır. Bu derinlik onun tutarlı davranmasına, fikir ve düşünce bütünlüğüne ulaşmasına olanak verir. Gerçek bir aydından çelişkili düşünce ve görüşler beklenemez.
***
Aydın, kendi çıkarı değil, toplumun çıkarı peşindedir. Toplumcudur, yeterli destek bulmasa da toplumun genel çıkarlarını savunur. Aydın, özsever değildir; benmerkezci davranmaz. Paylaşmacıdır. Maddi varlığı geniş olmadığı için paylaşacağı şey genelde düşünceleridir, bilgisidir.. varsa sanatsal yaratıcılığıdır.
Yerli ve yabancı çıkar odakları, aydını kendi sesyayarı, propaganda aracı olarak kullanamaz; tersine onu etkisiz hale getirmeye çalışır.
Aydın şarlatanlıktan kaçınır, alçakgönüllüdür; ılımlı davranır. İnsanlara saygılı davranır; insanları aşağılamaktan kaçınır.
Aydın, bağımsız düşünceden yana olduğu için siyasal açıdan da bağımsızlığı savunur. Bağımlı insanlarda düşünce, inanç hürriyeti olmadığını, olamayacağını bilir.
Aydın, cesur ve savaşımcıdır. Güçlüklerden, baskılardan yılmaz. Kişiliğini, saygınlığını, inançlarını her koşulda korur.____________ Öztin Akgüç.
Kategoriler:ucnokta'dan
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Şebzindedâr

writings of a night watcher

Evrim Teorisi Online

Evrim hakkında herşey...

Virginia Woolf

Herkes kendi geçmişini, kalbiyle bildiği bir kitabın sayfaları gibi kapalı tutar ve dostları sadece onun başlığını okuyabilir.

ODILA BLOGGER by OAS

Turkish Geeks on Life & Politics...

YAŞAMAK ŞAKAYA GELMEZ

Facebook adreslerimiz: http://www.facebook.com/ata.fecob - http://www.facebook.com/pages/fvco/107464239362228

Komeleya Çand û Integrasyon a Kurd Luzern

Kürdischer Kultur und Integrationsverein Luzern/Mythenstrasse7,6003 Luzern

DemokratHaber/iDeA

Bağımsız Haber Ve Düşünce Platformu / demokrathabertr.wordpress.com

eren@home ~ $

Açık Kaynak, Linux, Programlama Dilleri, Amatör Telsizcilik gibi konular üzerine düşünceler

Ata FE COB

"En büyük yenilgimiz, bir alternatif fikrini kaybetmiş olmamızdır." ___Michael Lebowitz

Şüpheci Melek

Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıt gerektirir

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

CHP SULTANGAZİ

"Direnme gücü, dünya “evet” sözcüğünü duymak istediğinde 'HAYIR' diyebilme yetisidi" E. Fromm. ________“12 Eylül’de ‘HAYIR’ oyu vererek tokat atın, okyanus ötesinden de duyulsun” KILIÇDAROĞLU

%d blogcu bunu beğendi: