KÜRESEL ARENADA TÜRKİYE’NİN YERİ…


Küresel Arenada Türkiye’nin Yeri

Hatırlarsınız, mart ayında açıklanan Dünya Ekonomik Forumu Küresel Bilgi Toplumu Raporu’nda küresel ağa hazırlıklı olma (e-Readiness) konusunda 134 ülke arasında 6 sıra gerileyerek 61. sıraya düşmüştük. Şimdi, ülkede bu kadar çok sorun varken bu da nereden çıktı, diyeceksiniz. Önce konu ile ilgili küçük bir açılım yapalım.

“Ağlarla Bağlanmış Bir Dünyada Hareketlilik” alt başlığıyla yayımlanan 406 sayfalık raporda, bu yıl 134 ülkenin verileri esas alınarak çeşitli sıralamalar yapıldı. Sıralamalardan bazıları şöyle:

Girişim Sermayesi Edinilebilirliği, Finansal Piyasa Bilgisi, Son Teknolojilerin Edinilebilirliği, Basın Özgürlüğü, Dijital İçeriğe Erişim, Yasama Organının Etkinliği, Mülkiyet Hakları, Yargı Bağımsızlığı, Elektrik Üretimi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, her yıl dünya iş âlemine sorulan binlerce soruyla hazırlanan sıralamalarda, Türkiye’yi basın özgürlüğü alanında 134 ülke içinde 106’ncı sıraya koydurmayı başarmış (!), bu dereceyle Türkiye, Enver Hoca’nın eski Arnavutluk’undan bir sıra altta. Sayın Başbakan’ın bu yılki basın özgürlüğü performansını göz önünde bulundurursak 2009 sıralamasında 5-10 puan daha aşağılarda yer almamız kaçınılmaz gibi..“Yargı Bağımsızlığı” sıralamasında ise yine 1’den 7’ye puanlama sistemi içinde Türkiye 134 ülke arasında, 4.00 puanla 64’üncü oldu.

Konu önemli, çünkü günümüz toplumlarının bilgi üzerinden yükseldiğini ve krizden çıkışta toplumlarda zenginlik yaratacak en itici gücün akıl gücü ve bilgi olduğu gerçeğini nedense başta ülkeyi yönetenler olmak üzere herkes unutuyor.

Önceki akşam Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı ile yaptığımız sohbette konu gündeme geldi. Eczacıbaşı, Türkiye’nin küresel bilgi toplumu arenasındaki karnesinin zayıflığının kendisini ciddi biçimde endişelendirdiğini söylüyor. “2003’ten sonraki adım adım iyileşme 2006’dan itibaren bozuluyor. Şimdi ise 2003 düzeyinin (56. sıra) bile gerisindeyiz” diyor ve ekliyor: “Gerileme verileri, küresel krizin etkilerinin henüz Türkiye ekonomisine yansımadığı döneme ait. Ya 2009 içinde aynı göstergelerde durumumuz acaba nasıl olacak?”

TBV’nin bu konuda hazırladığı raporda dikkat çekilen alt başlıklar ise:

  • 4 İnovasyon kapasitemiz: Geçen yıl 46. sırada idik. Şimdi 55. sıradayız.
  • 4 Devletin bilişime verdiği öncelikte 101. sıradayız. Geçen yıl sıramız 75.
  • 4 Devletin bilişime verdiği teşvikte ise geçen yıl 72. sırada iken bu yıl 84. sıradayız.
  • 4 e-devlete hazır olma konusunda aynı yerdeyiz: 70. sıra
  • 4 Devlette bilgi ve iletişim teknolojileri kullanımı ve verimlilik konusundaki sıramız ise 5 puan gerileyerek 45. sıraya düştü.

Peki, tüm bunlar ne anlama geliyor?

Ekonomide düze çıkmanın, küresel arenada rekabetçiliğin, cari açığı azaltmanın tek ama tek yolu üretimin katma değerini arttırmaktan geçiyor. Bu yüzden ekonomi siyasetinin temel amacı da inovasyonu ve gelişmeyi teşvik etmek olmalı.

Bu noktada başka araştırma sonucunu daha aktaralım. Avrupa Birliği Yenilikçilik Raporu 29 göstergeye göre 27 AB ülkesi ile birlikte Türkiye, Hırvatistan, İzlanda, Norveç ve İsviçre’yi değerlendiriyor. Ve Türkiye, tahmin edebileceğiniz gibi sonuncu.

Tamam, ekonomik krizle birlikte, ülke olarak tepetaklak aşağı yuvarlandık. Son model araba ve jip sayısı azalmadı ama işsizler ordumuza yeni neferler katıldı. Kriz küreseldi, küresel olmasına ama nedense en fazla etkilenenler arasında biz yer aldık. Dolayısı ile “nasılsa küresel…” bahanesinin arkasına sığınmak, sadece “tozları halının altına süpürmeye” benziyor.

Haa, burada sözümüz sadece hükümete değil, ekonominin diğer oyuncularına, sanayiciye, sektör temsilcilerine de…

Özlem Yüzüak

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Şebzindedâr

writings of a night watcher

Evrim Teorisi Online

Evrim hakkında herşey...

Virginia Woolf

Herkes kendi geçmişini, kalbiyle bildiği bir kitabın sayfaları gibi kapalı tutar ve dostları sadece onun başlığını okuyabilir.

ODILA BLOGGER by OAS

Turkish Geeks on Life & Politics...

YAŞAMAK ŞAKAYA GELMEZ

Facebook adreslerimiz: http://www.facebook.com/ata.fecob - http://www.facebook.com/pages/fvco/107464239362228

Komeleya Çand û Integrasyon a Kurd Luzern

Kürdischer Kultur und Integrationsverein Luzern/Mythenstrasse7,6003 Luzern

DemokratHaber/iDeA

Bağımsız Haber Ve Düşünce Platformu / demokrathabertr.wordpress.com

eren@home ~ $

Açık Kaynak, Linux, Programlama Dilleri, Amatör Telsizcilik gibi konular üzerine düşünceler

Ata FE COB

"En büyük yenilgimiz, bir alternatif fikrini kaybetmiş olmamızdır." ___Michael Lebowitz

Şüpheci Melek

Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıt gerektirir

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

CHP SULTANGAZİ

"Direnme gücü, dünya “evet” sözcüğünü duymak istediğinde 'HAYIR' diyebilme yetisidi" E. Fromm. ________“12 Eylül’de ‘HAYIR’ oyu vererek tokat atın, okyanus ötesinden de duyulsun” KILIÇDAROĞLU

%d blogcu bunu beğendi: