Başlangıç > Ekonomi, Global Ekonomi Politik..., Toplum ve Siyaset..., Yazarlar / düşünceler... > KRİZ… SANAL EKONOMİNİN REEL EKONOMİ İLE YÜZLEŞMESİ…

KRİZ… SANAL EKONOMİNİN REEL EKONOMİ İLE YÜZLEŞMESİ…


Sanaldan Reele

Mali piyasalarda yaşananlar sanal; su kirliliği, enerji yetersizliği, gıda maddeleri üretiminde azalış, her alanda yaygın yoksulluk ise gerçek. Yıllarca ekonomik analiz olarak, ağırlıklı bir şekilde kur, faiz, hisse senetleri fiyatları üzerinde duruldu, tathminlerde bulunuldu, bazen açık bazen sanal bir şekilde birikim sahiplerine aşılamalar, telkinler yapıldı. Ekonomik programlarda, bilgilendirmede, iç tasarruflardan, yatırımların dağılımından, projelerden pek söz edilmedi. Ağırlıklı konular, çoğunlukla döviz, faiz, kur, banka kârları, şirket kârları oldu. Belki kendi açılarından haklı idiler. Gelirin, servetin çok büyük bir bölümü azınlığın elinde olduğuna göre, hizmet onlara sunulmalı, onların çıkarları korunmalıydı. Açlıkla, hastalıkla boğuşan, günde 1-2 dolar gelirle yaşamaya çalışanların, reklam vererek, para ile adam tutup TV kanallarında koşuşturacak, basında yazı yazdırtacak güçleri yoktu.

Mali piyasalarda kâr sanaldı, bir aktarma, katma değeri olmayan ya da çok sınırlı bir transferdi.

Çoğu büyük işletmenin açıkladığı muhasebe kârları da sanaldı, gerçek ekonomik kârlılığı yansıtmıyordu. Yarattıkları çevre sorunlarının, su, hava, toprak kirliliğinin, üretim kaybının faturasını toplum ödüyor, maliyeti geniş kesimlere yayılıyor; kârı ise şirketlerin bilançolarında gösteriliyordu.

Çevreden, çevrecilikten, doğal kaynakların korunmasından söz edilirken, öte yandan yağmur ormanları kesiliyor, yeşil alan bırakılmıyor, toprak ve hava kirletiliyordu. Bir yandan tarım üretimi engellenirken, öte yandan kirliliğin maliyetini azaltıcı yatırımların yükü geniş kitlelere yükleniyordu. Hava kirliliğini ve ısınmayı bir ölçüde azaltacak, Kyoto Anlaşması, ABD başta olmak üzere birçok ülke tarafından uygulamak bir yana, imzalanmıyordu bile… Özetle, kârlar, ekonomik açıdan sanal; su kirliliği, hava kirliliği, kuraklık, çevre sorunları ise gerçekti. Yaşam kalitesi denirken, su, hava ve toprağın temizliği, doğal güzellikler de buna dahildir. Yaşam kalitesine, temizlik, doğal güzellik, sağlıklı olmak katıldığında, ekonomik büyüme de bir yerde sanal kalmaktadır. Yaşam kalitesini düşüren bir büyüme, en azından çelişkidir. Gelişmelerin reel yönü göz ardı edildiğinde, sanal başarı ile reel başarısızlık çelişkisi yaşanmaktadır.

Ekonomik durumu iyiye gidiyor gibi gösterebilmek ya da ekonomide durgunluk yok değerlemesi yapabilmek için, sanal başarı ölçüleri ortaya konuluyor. Örneğin düşük bir büyüme hızı, yüksek bir dış ticaret açığı, yüksek bir fiyat artışı, yüksek bir işsizlik oranı, düşük bir iş hacmi gibi beklentiler açıklanıyor. Alınan sonuçlar önceki dönemlere göre kötü, olumsuz olsa da “Rakamlar beklentilerden iyi geldi” deyip, özür dilerim, mali piyasalara gaz vermeye çalışılıyor. Böylece geniş kitlelerde kriz yok izlenimi yaratılıyor.

Bu sanal başarı konusunda tartışılacak bir konu da, düşük de olsa ekonomide büyüme, ekonominin bunalıma girmediğini gösterir mi? Günümüzde ABD ekonomisi için bu tür yorumlar yapılıyor. Büyüme hızı geçmiş dönemlerden daha düşük olsa da, “Beklentilerden daha iyi, yavaş da olsa ekonomi büyüyor” değerlendirmesi ile ABD ekonomisinin krize girmediği savunuluyor.

Sadece ekonominin büyüme hızına bakarak, “ekonomi yavaş da olsa büyüyor, kriz yoktur” değerlendirmesi eksik, bazen de yanlış bir değerlendirmedir. Büyüme nereden, hangi sektörlerden kaynaklanıyor? İşsizlik oranı yükseliyor mu? Gelir dağılımı dengeli hale geliyor mu? Eğer büyüme, tarım, imalat sanayii, enerji, madencilik gibi üretken, ileri etkileri yüksek alt sektörlerden kaynaklanmıyorsa; gelir dağılımı daha da bozuluyor ve işsizlik oranı yükseliyorsa, ekonominin yavaş da olsa büyümesi, kriz olmadığının kanıtı olamaz.

Mali piyasalarda kâr sanal; şirketlerde muhasebe kârları aldatıcı, susuzluk, su kirliliği, enerji yetersizliği ve kalitesizliği, kuraklık, yoksulluk, açlık ise gerçektir. Sanal başarılar, ne yazık ki gerçekleri değiştirmiyor.

Öztin Akgüç hocama sevgi ve saygılarımla / Cumhuriyet…

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Şebzindedâr

writings of a night watcher

Evrim Teorisi Online

Evrim hakkında herşey...

Virginia Woolf

Herkes kendi geçmişini, kalbiyle bildiği bir kitabın sayfaları gibi kapalı tutar ve dostları sadece onun başlığını okuyabilir.

ODILA BLOGGER by OAS

Turkish Geeks on Life & Politics...

YAŞAMAK ŞAKAYA GELMEZ

Facebook adreslerimiz: http://www.facebook.com/ata.fecob - http://www.facebook.com/pages/fvco/107464239362228

Komeleya Çand û Integrasyon a Kurd Luzern

Kürdischer Kultur und Integrationsverein Luzern/Mythenstrasse7,6003 Luzern

DemokratHaber/iDeA

Bağımsız Haber Ve Düşünce Platformu / demokrathabertr.wordpress.com

eren@home ~ $

Açık Kaynak, Linux, Programlama Dilleri, Amatör Telsizcilik gibi konular üzerine düşünceler

Ata FE COB

"En büyük yenilgimiz, bir alternatif fikrini kaybetmiş olmamızdır." ___Michael Lebowitz

Şüpheci Melek

Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıt gerektirir

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

CHP SULTANGAZİ

"Direnme gücü, dünya “evet” sözcüğünü duymak istediğinde 'HAYIR' diyebilme yetisidi" E. Fromm. ________“12 Eylül’de ‘HAYIR’ oyu vererek tokat atın, okyanus ötesinden de duyulsun” KILIÇDAROĞLU

%d blogcu bunu beğendi: