Başlangıç > Din..., Sorgulama ve bilinç... > CAMİLERE BAŞI AÇIK GİREBİLME ÖZGÜRLÜĞÜ…

CAMİLERE BAŞI AÇIK GİREBİLME ÖZGÜRLÜĞÜ…


Üniversitelerde başörtüsü takılmasına izin verilmesini savunanlar arasında, bunun dini inancın gereği olduğunu düşünenler yanında, demokratik bir hak, kişisel bir özgürlük olduğu görüşünde olanlar da var. Dinin emri olduğuna inananlarla bu konuda tartışılamaz, çünkü dindar bir kişi için Tanrı’nın emri her zaman insan mantığına üstündür, ama kendisi dindar olmayıp başörtüsünü bir özgürlük olarak görenlerin savlarının belirli bir mantığının olması, bu kişilerle rasyonel bir tartışmanın ve onları iknanın mümkün olabilmesi gerekir.

Gerçekte, başörtüsü herhangi bir kıyafet olmadığı için, bunu takanlar ve takılmasını savunanlar dini en temel doğru bildikleri için, din temelde dogma olduğu ve inanç özgür düşüncenin yerini aldığı için, özgürlük isteyenlerin dindarları desteklememesi gerekiyor, ama şu haliyle ilginç bir tezat yaratıyor bu; dogmaya karşı olanlar yasakçı, dogmayı savunmaksa özgürlük mücadelesi olarak gösteriliyor.

Bu bağlamda dikkat çekmek istediğim konu simetri eksikliği: Dinin emrini uygulamanın özgürlük olabilmesi için aynı özgürlüğün uygulamayanlara da sağlanabilmesi gerekir. Eğer savunulduğu gibi üniversiteler devletin kurumları, çalışanları devlet memuru olduğu, masrafları hepimizin vergileriyle karşılandığı için herkese açık olmaları gerekiyorsa ve bu nedenden dolayı girmek isteyenler arasında ne giydiklerine bağlı olarak seçme yapılmaması gerekiyorsa, aynı durum camiler için de geçerli değil mi?

Aynı mantıkla bakarsak dini inancı olmayan bir kadın bir camiye girmek istediğinde, örneğin burayı bir tapınak değil de mimari bir sanat eseri olarak ziyaret etmek isterse, saçlarını örtmesini, kollarını, bacaklarını gizlemesini istemek de gerekmemeli, değil mi? Çünkü camiyi kutsal bir mekân olarak görmek de inancın bir parçasıdır ve inanmayan bir kişi için caminin başka bir binadan farkı yoktur. Neden kadınların bir camide, cenaze törenlerinde veya dua okunurken, başlarını örtmeleri kolayca istenebiliyor, beklenebiliyor, şart koşulabiliyor? Buradaki fikre göre herhangi bir kadın başını örtebilir, bunun bir zararı yoktur; ama başını açmak aynı değildir, kadın için daha zordur. Ama bu görüş de yine dini inancın bir parçasıdır. Başını örtmek de bir kadına rahatsızlık verir, onu gizler, kısıtlar; istemediği bir aksesuarı bir kişiye zorla giydirmek de özgürlüğe terstir. Neden toplumun kalanının dine ve dindarlara saygılı davranması beklenirken dini kurumlar dindar olmayanlara aynı saygıyı göstermiyor?

Eğer bir din, belirli binalara girebilmek veya etkinliklere, törenlere katılabilmek için kişinin giysisi üzerinde denetim uyguluyorsa, o dine inananlar zaten giysinin bir kişisel özgürlük alanı olmadığını kabul etmişler demektir. O kişiler daha sonra başka binalara girmek veya etkinliklere, törenlere katılmak için istedikleri giysiyi giyebilmeyi talep edemezler.

Eğer dini binaların, etkinliklerin ve törenlerin belirli giysi şartları olabiliyorsa, toplumdaki başka alt grupların, örneğin eğitim/öğretim kurumlarının da kendi giysi kurallarını koymalarından daha normal bir şey olamaz, ve dindar kişilerin kendi kurallarına saygı bekleyebilmek için başka kurallara saygı göstermeyi kabul etmesi gerekir…

Ethem Alpaydın, Boğaziçi Üniversitesi, ethem.alpaydin@gmail.com

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Şebzindedâr

writings of a night watcher

Evrim Teorisi Online

Evrim hakkında herşey...

Virginia Woolf

Herkes kendi geçmişini, kalbiyle bildiği bir kitabın sayfaları gibi kapalı tutar ve dostları sadece onun başlığını okuyabilir.

ODILA BLOGGER by OAS

Turkish Geeks on Life & Politics...

YAŞAMAK ŞAKAYA GELMEZ

Facebook adreslerimiz: http://www.facebook.com/ata.fecob - http://www.facebook.com/pages/fvco/107464239362228

Komeleya Çand û Integrasyon a Kurd Luzern

Kürdischer Kultur und Integrationsverein Luzern/Mythenstrasse7,6003 Luzern

DemokratHaber/iDeA

Bağımsız Haber Ve Düşünce Platformu / demokrathabertr.wordpress.com

eren@home ~ $

Açık Kaynak, Linux, Programlama Dilleri, Amatör Telsizcilik gibi konular üzerine düşünceler

Ata FE COB

"En büyük yenilgimiz, bir alternatif fikrini kaybetmiş olmamızdır." ___Michael Lebowitz

Şüpheci Melek

Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıt gerektirir

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

CHP SULTANGAZİ

"Direnme gücü, dünya “evet” sözcüğünü duymak istediğinde 'HAYIR' diyebilme yetisidi" E. Fromm. ________“12 Eylül’de ‘HAYIR’ oyu vererek tokat atın, okyanus ötesinden de duyulsun” KILIÇDAROĞLU

%d blogcu bunu beğendi: