Başlangıç > Güncel Türkiye..., Güncel..., Global Ekonomi Politik... > BÜYÜMEDE KARA TABLO… İşsizlik Artacak…

BÜYÜMEDE KARA TABLO… İşsizlik Artacak…


Kriz... İşsizlik Artacak...

Kriz... İşsizlik Artacak...

Türkiye için kısa vadede riskler çok’ diyen OECD, büyüme tahminini yüzde 2’nin de altına çekti…

İşsizler 8 milyon artacak

2009’da işsizlik oranının yüzde 10’u aşacağına dikkat çeken OECD’nin raporunda, hükümete mali disiplin mesajı verildi. Yerel seçimler öncesi kamu harcamalarına dikkat edilmeli, aksi takdirde kur ve faizdeki dalgalanmalar artabilir.

Küresel krizin derinliğine bağlı olarak yaptığı analizlere her geçen gün bir yenisini eklemek zorunda kalan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), Türkiye’de büyümenin yüzde 2’nin altına ineceği ve işsizliğin de önümüzdeki 2 yıl boyunca artacağını öngördü. OECD’nin üye ülkelere ilişkin hazırladığı son Ekonomik Görünüm Raporu’na göre, Türkiye’de 2008 için yüzde 9.7 olan işsizlik oranı, 2009’da yüzde 10.5, 2010’da ise yüzde 10.6’ya çıkacak. Raporda, Türkiye’de ekonomik büyümenin 2008’de yüzde 3.3’e ve 2009’da yüzde 1.6’ya düştükten sonra, global ekonomideki toparlanmaya bağlı olarak 2010’da yüzde 4.2 olacağının tahmin edildiğini açıkladı.

Krizin etkisiyle 2010’da üye ülkelerdeki işsizler ordusuna 8 milyon kişinin daha katılacağı belirtilen rapora göre, 2008’de üye ülkelerde 34 milyon olan işsiz sayısı, 2010 yılında 42 milyona çıkacak. 2008’de yüzde 5.9 olan işsizlik, 2009’da yüzde 6.9’a, 2010’da yüzde 7.2’ye çıkacak. OECD’nin raporunda Türkiye ile ilgili şu risklere dikkat çekildi:

* Güveni yitirmeden, mali şeffaflık ve harcamalardaki regülasyonların oluşturulması, istikrarın sağlanmasında önemli ölçüde kolaylıklar sağlayacaktır. Kısa vadede aşağı yönlü olan riskler, orta vadede daha dengeli gözüküyor.

* Türkiye’nin büyük cari açığını finanse etmek ve dış borcunu çevirmek için yabancı sermayeye bağımlılığı devam ediyor. Yabancı kaynaklara erişim önümüzdeki aylarda daha zor ve maliyetli olabilir, bu nedenle yatırımcının güvenini tesis etmek çok önemli olacak.

* Yerel seçimler öncesinde kamu harcamalarının hedeflerin dışına çıkması veya politik gerilimin artması halinde kur ve faizde volatilite artabilir ve bu finansal istikrar ve büyümeye engel oluşturabilir.

* Hükümet, finans sisteminde sistemik likidite risklerinin ortaya çıkması halinde zor mücadelelerle kazanılmış finans sektörü istikrarını korumak için ihtiyaç duyulabilecek destek mekanizmalarını devreye sokmaya hazır olmalı.

The Economist: Daha da küçüleceksiniz…

İngiltere’de yayımlanan The Economist dergisi de Türkiye’nin 2008 yılı büyüme oranı tahminini yüzde 3.7’den yüzde 3’e, 2009 için de yüzde 3.2’den yüzde 1.7’ye düşürdü. Söz konusu öngörülere göre, bu yıl Türkiye’de tüketici fiyatları bazında enflasyon yüzde 10.2 ve işsizlikte yüzde 9 olarak gerçekleşecek. Cari açığın milli gelire oranı da 2008 için yüzde 7.1 olarak öngörüldü.

Krize 2 yeni paket…

© Ekim ayı başında finansal sistemi desteklemek için 700 milyar dolarlık banka kurtarma paketi açıklayan ABD, şimdi de piyasalardan 800 milyar dolara kadar sorunlu menkul kıymet satın alacak.

ABD Merkez Bankası Fed, ABD finansal sisteminin desteklenmesi amacıyla yeni bir paket açıkladı. Fed, mortgage’a dayalı menkul kıymetlerin 600 milyar dolara kadar olan kısmını alacağını ve 200 milyar dolar büyüklüğünde tüketici borçlarına dayalı menkul kıymet alma imkânı sunacağını açıkladı. Fed, devlet destekli konut piyasası finansman kuruluşları Fannie Mae, Freddie Mac, Federal Home Loan Banks ve Ginnie Mae tarafından desteklenen toplam 600 milyar dolarlık tahvil ve menkul kıymetleri alacak. Fed ayrıca öğrenci kredileri, taşıt kredileri, kredi kartlarının desteklenmesi için 200 milyar dolarlık imkânı erişime sunduğunu belirtti. Fed ekim ayı başında da sorunlu kredileri nedeniyle 9 bankayı kurtarmak için 700 milyar dolarlık bir kurtarma paketi açıklamıştı.

Robin Hood formülü

İngiltere’de hükümet, açıkladığı önlem paketi ile ekonomiyi canlandırmak ve tüketiciyi noel alışverişlerine özendirmek amacıyla KDV oranlarını 2,5 puan düşürerek yüzde 15’e çekti.

Yıllık geliri 150 bin sterlinin üzerinde olanlardan alınan yüzde 40 oranındaki verginin yüzde 54’e çıkartılması da gündemde.

Kriz dönemlerinde sahip olunan değerlerin koruma altına alınması daha büyük önem taşıyor

Eksikleri gözden geçirin

© Uzmanlar, krizle birlikte daha fazla tasarruf yerine, sahip olunanların da güvence altına alınmasının önemini vurguluyor.

Araba, konut, eşya gibi sahip olunan varlıkların sigorta güvencesi altına alınarak olası risklere karşı korunması bir anlamda tüketicinin mali yapısının da korunması anlamına geliyor. Örneğin kasko sigortasını ihmal eden tüketicinin, bir kaza ya da arabasının çalınması durumunda uğrayacağı maddi kayıp, sigorta primine ödediğiyle karşılaştırılmayacak kadar büyük olacaktır. Aynı şey konut sigortaları için de geçerli. Evimizin ve evimizdeki eşyaların doğal afet, yangın, hırsızlık, sel basması, yer kayması, dahili su, duman ve benzeri risklere karşı güvence altına alınması bir anlamda yılların birikiminin güvence altında alınması demek. Konut sigortalarının tüketicinin tahmininin aksine hiç de pahalı bir sigorta olmadığını söyleyen Sigortam.net Genel Müdür Yardımcısı Özgür Zeybek konuyla ilgili, şu bilgileri verdi:

Özel konut sigortalarının primleri konutun bulunduğu yere, alınacak teminat kapsamına, yaşına, yapı tarzına ve yangın ile hırsızlığa karşı alınmış önlemlerine göre değişir.

• İstanbul Kadıköy’de yangın, hırsızlık, sel, su baskını, yer kayması, araç çarpması, fırtına, yangın mali mesuliyet, enkaz kaldırma, kira kaybı gibi teminatları kapsayan ve 100 metrekarelik tam kâgir, 100 bin YTL değerindeki bir konut içindeki 20.000 YTL’lik eşyayla yıllık ortalama 120 YTL bedel ile sigortalanabiliyor.

• Ferdi kaza sigortası, bir kaza sonucunda kişinin tedavi masraflarını, sakat kalması halinde poliçede belirtilen tazminat miktarını almasını sağlar.

• 40 yaşında bir avukat ya da öğretmenin herhangi bir kaza sonucu sürekli sakatlık ve vefat durumlarında 40’ar bin YTL’lik teminat için ödemesi gereken prim miktarı yıllık olarak en fazla 67 YTL.

• Buna karşın arazi ve ofiste hizmet vermekte olan yine aynı yaştaki bir mühendisin aynı miktardaki teminatlar için ödemesi gereken yıllık prim miktarı ise en fazla 114 YTL.

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Şebzindedâr

writings of a night watcher

Evrim Teorisi Online

Evrim hakkında herşey...

Virginia Woolf

Herkes kendi geçmişini, kalbiyle bildiği bir kitabın sayfaları gibi kapalı tutar ve dostları sadece onun başlığını okuyabilir.

ODILA BLOGGER by OAS

Turkish Geeks on Life & Politics...

YAŞAMAK ŞAKAYA GELMEZ

Facebook adreslerimiz: http://www.facebook.com/ata.fecob - http://www.facebook.com/pages/fvco/107464239362228

Komeleya Çand û Integrasyon a Kurd Luzern

Kürdischer Kultur und Integrationsverein Luzern/Mythenstrasse7,6003 Luzern

DemokratHaber/iDeA

Bağımsız Haber Ve Düşünce Platformu / demokrathabertr.wordpress.com

eren@home ~ $

Açık Kaynak, Linux, Programlama Dilleri, Amatör Telsizcilik gibi konular üzerine düşünceler

Ata FE COB

"En büyük yenilgimiz, bir alternatif fikrini kaybetmiş olmamızdır." ___Michael Lebowitz

Şüpheci Melek

Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıt gerektirir

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

CHP SULTANGAZİ

"Direnme gücü, dünya “evet” sözcüğünü duymak istediğinde 'HAYIR' diyebilme yetisidi" E. Fromm. ________“12 Eylül’de ‘HAYIR’ oyu vererek tokat atın, okyanus ötesinden de duyulsun” KILIÇDAROĞLU

%d blogcu bunu beğendi: