Başlangıç > Din... > TÜRKİYE ÜÇ TARAFTAN KUŞATILIYOR…

TÜRKİYE ÜÇ TARAFTAN KUŞATILIYOR…


ÖRÜMCEĞİN AĞI__

ÖRÜMCEĞİN AĞI__

Türkiye esas olarak üç taraftan kuşatılıyor.

Bir tanesi güvenlik tehdidi, ikincisi dışarıdan Türkiye’ye gelecek tsunami, yani ekonomik dalga. Üçüncüsü de psikolojik savaş. İçeriden büyük baskı yapıyor bu. İnsanları gerçekten düşündürüyor ve bizi birbirimize düşürüyor” dedi. Güvenlik tehdidinin iki ekseni olduğunu dile getiren Elekdağ, “içeriden PKK tehdidi, bunun parlamentoda da uzantısı var. Bir de dış ekseni var. Maalesef Amerika’nın Barzani’ye sağlamış olduğu dokunulmazlıkla dış tehdit de oradan Türkiye’ye yöneliyor. Orayı Amerika kolluyor. Barzani de Amerika’nın kendisini kollamasından ve kendisine Ortadoğu stratejisinde rol vermesinden güçleniyor” görüşünü dile getirdi.

 

‘Kuzey Irak opsiyonu’

Elekdağ, Amerika’nın bir opsiyon olarak Kuzey Irak’ı tutmakta olduğunu dile getirdi ve ABD’nin “biz işler çok kötü giderse dahi, gider Kuzey Irak’a yerleşiriz” diye konuştu. Celal Talabani ve Barzani’nin de “Biz Amerika olmadan yaşayamayız” diye düşündüğünü vurgulayan Elekdağ, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bunun için Amerika’nın kendisine biat etmiş müttefike ihtiyacı var. Şimdi Irak’ın parçalanmaması için bunu yapmıyor. Ama Irak’ı bir arada tutamayacaklarını anlarlarsa… en son bir opsiyon olarak tutuyorlar. ‘Bunu kaçırmayalım’ diyorlar. Barzani de bundan tam anlamıyla yararlanıyor ve PKK’yi Türkiye’ye karşı kullanıyor. PKK’yi Türkiye’ye karşı kullanma nedeni hem Kerkük meselesidir; onu da bir pazarlık unsuru olarak tutuyor, hem de ‘yarın öbür gün ben de bağımsızlığımı ilan edeceğim. PKK elimin altında bulunsun’ diyor. Çünkü Türkiye’nin İran ve Suriye ile birleşip kendisini tam anlamıyla kuşatma altına almasından korkuyor. Bütün bu ülkelere karşı elinde PKK var, PJAK var. Biz esas itibarıyla tehdidin bu içeriğini görmüyoruz.”

‘Büyük tehdit’

Türkiye’nin soğuk savaş döneminden daha büyük bir tehdit ile karşı karşıya olduğunu belirten Elekdağ, “Psikolojik savaşla bu bir araya geldiği zaman bu soğuk savaş döneminden daha büyük bir tehdit olarak ortaya çıkıyor” dedi. Elekdağ, psikolojik savaşla birlikte bu tehdidin, Türkiye için çok büyük bir tehlike oluşturduğuna işaret etti ve “Obama geldiğinde yeni bir yaklaşımı olacak. Irak’ın parçalanmasını istemeyecek. İran ve Suriye ile anlaşmayı tercih edecek. Bu nedenle Obama döneminde Amerikan politikasındaki Kürt faktörü daha da azalacaktır. Türkiye çok erken hareket etti. Çok tehlikeli bir anlaşma içine girdi Türkiye. Barzani’ye PKK konusunda söz hakkı vermiş oluyoruz. El Maliki ile yapılan anlaşma 1984 yılındaki anlaşmanın üzerine dayanıyordu. Ancak bunu Barzani önledi. Kendisi muhatap alınmak istiyor, Kuzey Irak’a bir devlet statüsü verilmesini istiyor. İşler bu kadar ciddi” diye konuştu. CHP’li Elekdağ, Türkiye için büyük tehlikenin AKP hükümetinden kaynaklandığına işaret etti.

Şükrü ELEKDAĞ…

 

Kategoriler:Din...
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Şebzindedâr

writings of a night watcher

Evrim Teorisi Online

Evrim hakkında herşey...

Virginia Woolf

Herkes kendi geçmişini, kalbiyle bildiği bir kitabın sayfaları gibi kapalı tutar ve dostları sadece onun başlığını okuyabilir.

ODILA BLOGGER by OAS

Turkish Geeks on Life & Politics...

YAŞAMAK ŞAKAYA GELMEZ

Facebook adreslerimiz: http://www.facebook.com/ata.fecob - http://www.facebook.com/pages/fvco/107464239362228

Komeleya Çand û Integrasyon a Kurd Luzern

Kürdischer Kultur und Integrationsverein Luzern/Mythenstrasse7,6003 Luzern

DemokratHaber/iDeA

Bağımsız Haber Ve Düşünce Platformu / demokrathabertr.wordpress.com

eren@home ~ $

Açık Kaynak, Linux, Programlama Dilleri, Amatör Telsizcilik gibi konular üzerine düşünceler

Ata FE COB

"En büyük yenilgimiz, bir alternatif fikrini kaybetmiş olmamızdır." ___Michael Lebowitz

Şüpheci Melek

Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıt gerektirir

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

CHP SULTANGAZİ

"Direnme gücü, dünya “evet” sözcüğünü duymak istediğinde 'HAYIR' diyebilme yetisidi" E. Fromm. ________“12 Eylül’de ‘HAYIR’ oyu vererek tokat atın, okyanus ötesinden de duyulsun” KILIÇDAROĞLU

%d blogcu bunu beğendi: